Një çaj efektiv me 2 përbërës për uljen e Tensionin e lartë të gjakut..!? E Testuar..!?

Një çaj efektiv me 2 përbërës për uljen e presionit të lartë të gjakut..!? E Testuar..!?

Sipas statistikave, 70 milion në Shtetet e Bashkuara kanë hipertension. Presioni i lartë i gjakut rrit rrezikun e goditjes në tru, dështimit të veshkave, sëmundjeve të zemrës dhe aterosklerozës.

Këto janë arsyet pse njerëzit duhet të kujdesen për veten dhe shëndetin e tyre, për të parandaluar shfaqjen e sëmundjeve të rënda.

Hipertensioni mund të shkaktohet nga një mënyrë jetese jo e shëndetshme, por gjithashtu mund të trashëgohet. Ekzistojnë dy lloje të hipertensionit: primar dhe sekondar. Nuk ka ndonjë shkak specifik për hipertensionin primar. Me kalimin e viteve ka tendencë të zhvillohet gjithnjë e më shumë. Nga ana tjetër, hipertensioni sekondar lidhet me faktorë të tillë si:

-Mosha
-përdorimi i alkoolit dhe cigareve
-trasesia

-apnea obstruktive (ndërprerja e frymëmarrjes gjatë gjumit)
-stresi
-problemet e veshkave

Ekzistojnë disa faktorë të tjerë të rrezikut për presionin e lartë të gjakut:
– Probleme me tiroide
-shumë kripë

-kushtet e tjera kromike si diabeti dhe sëmundjet e veshkave
-kushte specifike kongjenitale të gjakut (gjendje patologjike shkaku i të cilave qëndron në gjen)
-mungesa e kaliumit

Sipas studimeve të fundit, konsumimi i rregullt i frutave dhe perimeve zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. Arsyeja për këtë janë efektet anti-inflamatore të fitonutrientëve të quajtur antocianina, të cilat përmbahen në frutat e freskëta.

NDJEKUR DISA K SSHILLAVE:

1. Zvogloni konsumimin e kripës – Kjo procedurë mund të parandalojë terapinë antihipertensive dhe mund të ulë presionin e gjakut te pacientët.

Ushtrim – Sipas një studimi të botuar në 2007, ushtrimi është një terapi themelore për parandalimin, trajtimin dhe kontrollin e hipertensionit.

Shmangni ushqimet që rrisin presionin e gjakut – Shmangni mishrat e përpunuar, alkoolin dhe ushqime të tjera që kanë shumë natrium.

Përveç këshillave të mësipërme, rekomandohet një recetë për një pije natyrale të çajit kundër hipertensionit. Ky çaj, përveç se është i shijshëm, lejon marrjen e lëndëve ushqyese për të ulur presionin e gjakut.

PERBERESIT E NEVOJSHM:

50 g boronicë
200 g selino (shkopinj)
2 litra ujë

PROCEDURA:

Lani selino dhe copëtoni atë. Nëse nuk mund të gjeni selino në shkopinj, atëherë përdorni një rrënjë të tërë me gjethe. Vendosni boronicën në një tenxhere me ujë dhe gatuajeni në nxehtësi të ulët për gjysmë ore. Pas kësaj, lëreni të mbuluar edhe gjysmë ore, pastaj kullojeni.

Këtë çaj duhet ta pini sa më shumë gjatë ditës. Do të vini re një përmirësim shumë shpejt.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *