Lëng i karrotës ekonomik,i shëndetshëm,i trashë dhe pa konservues (Mund ti shtoni Molla nëse dëshironi)

Lëng i karrotës ekonomik,i shëndetshëm,i trashë dhe pa konservues (Mund ti shtoni Molla nëse dëshironi)

Nga kjo sasi e përbërësve ju merrni rreth 7 litra lëng të trashë. Lëngu përgatitet shumë lehtë, sepse nuk keni pse të qëndroni gjatë gjithë kohës në sobë, mjafton ta kontrolloni herë pas here për të trazuar dhe mbledhur shkumën. Kostoja totale së bashku me mollët është rreth 3 euro, kështu që kjo është një recetë mjaft ekonomike.

PERBERESIT E NEVOJSHME

  • 2 kg karrota
  • 4 litra ujë
  • 2 limontuse (ose lëng i një limoni)
  • 1 kg sheqer (nëse dëshironi, mund të jetë pa, dhe mund të shtohet mjaltë veçmas në një gotë)
    për më vonë edhe 2 litra ujë

Mollët mund të shtohen nëse dëshironi, dhe jo domosdoshmërisht, unë kisha 4 mollë të mesme. Nëse e bëni atë në kombinim me mollët, atëherë për çdo kilogram mollë, gjysmë litër ujë i shtohet më vonë, d.m.th pasi të keni gatuar kur gjithçka piqet.

Përveç kur shtohen më shumë kilogramë mollë, uji shtohet në fillim të zierjes, në mënyrë që fruti të zihet në ujë, sepse 4 litra do të jenë më pak. Nuk u shtova ujë atyre, sepse isha rreth 400-500 g.

PROCEDURA:

Lani mirë karotat dhe pastrojini, pastaj pritini në rrathë më të trashë. Vendoseni në një tenxhere më të thellë dhe hidhni 4 litra ujë.

Nëse shtoni mollë, menjëherë mund t’i vendosni të qëruara dhe të prera në feta ose kur karrota të jetë gatuar gjysmë. Mollët janë më të buta dhe gatuhen më shpejt se karotat.

Mbuloni tenxheren në të cilën gatuhen karotat në një nxehtësi mesatarisht të lartë, por lini 1-2 cm që avulli të dalë.

Kur karota të jetë zier (bëni kujdes të mos e gatuani shumë), e shtypni atë me ujin në të cilin është gatuar, pastaj kthejeni tenxheren në nxehtësi.

Shtoni 2 litra ujë të mbetur (dhe nëse keni shtuar mollë, atëherë + gjysmë litër për kilogram mollë), dhe gradualisht shtoni sheqer dhe limontus.

Llokoçis, shijoni lëngun dhe në këtë mënyrë do të vlerësoni më lehtë se sa sheqer dhe acid limoni do t’ju nevojiten. Vendos 1 kg sheqer dhe dy thasë limontus (40 g).

Vlim për gjysmë ore tjetër, mblidhni shkumën dhe më pas zvogëloni nxehtësinë për të ruajtur temperaturën gjatë ruajtjes së lëngut.

Mblidhni lëngun e nxehtë në shishe qelqi ose kavanoza të nxehtë, së pari shumë pak nga pak, gradualisht, në mënyrë që të mos plasariten nëse mbushen papritur.

Mbush deri në 1 cm nga kapaku, mbylli fort me kapak metalik dhe ngadalë kthehu përmbys për të vakum. Kjo krijon një vakum në shishe, kështu që lëngu ka një afat më të gjatë të ruajtjes pa u prishur.

Kur lëngu është ftohur plotësisht, mund ta rregulloni në qilar bashkë me dimrin tjetër. Kur hapni shishen e lëngut, duhet të futet në frigorifer dhe të tundet para përdorimit.

Lëngu është shumë i lehtë për t’u përgatitur, sepse nuk keni pse të qëndroni pranë sobës gjatë gjithë kohës, duhet vetëm ta kontrolloni herë pas here për të trazuar dhe mbledhur shkumën. Kostoja totale së bashku me mollët është rreth 3 euro, kështu që kjo është një recetë mjaft ekonomike.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *