Pastroni trupin tuaj një herë në muaj. Për humbje peshe, shërim dhe rigjenerim..!?

Pastroni trupin tuaj një herë në muaj. Për humbje peshe, shërim dhe rigjenerim..!?

Çdo person, sado i shëndetshëm, dhe veçanërisht pacienti me sëmundje kronike, duhet të kalojë të paktën një herë në muaj për të pastruar trupin. Si zhvillohet kjo ditë dhe pse?

Ka shumë teori dhe mënyra që rekomandohen, por më e zakonshmja është pastrimi i mollës. Ky pastrim duhet të kryhet kryesisht për shkak të ushqyerjes së dobët e cila me kalimin e viteve ruan sasi të mëdha të depozitave të dëmshme në sistemin e tretjes, të cilat më tej përhapen dhe thithin në trup.

Molla vepron si një sfungjer në zorrët tona dhe mbledh të gjitha substancat e dëmshme që andej, kështu që i dëbon ato nga trupi në një mënyrë të shpejtë, pa dhimbje dhe efikase.

Ja se si kryhet dita për pastrimin e trupit:
Sapo të zgjoheni, pini një gotë me lëng molle të shtrydhur natyrshëm, pa shtuar sheqer. Shtoni lëngun e gjysmës së një limoni të shtrydhur fllad në lëng. Pini lëng ngadalë, në gllënjka, jo të gjitha menjëherë.

2-3 orë pasi të keni pirë lëng, mund të hani dy mollë të pa qëruara nëse janë organike, dhe nëse nuk janë, atëherë qërojini. Rekomandohet të jetë organik, sepse lëvorja e mollëve është shumë e dobishme për pastrim.

Gjatë periudhës së drekës, pini çaj të bërë nga lëkura e mollës me dy lugë çaji me mjaltë. Pas 1-2 orësh, hani përsëri dy deri në katër mollë të qëruara.

Pasdite, pini një gotë tjetër me lëng molle natyrore. Për darkë, hani një pjatë me pure të nxehtë molle (mollë e integruar pa lëvore) me 2 lugë çaji mjaltë.

Kjo përfundon ditën tuaj për pastrimin e trupit. Gjatë kësaj dite nuk duhet të konsumoni ndonjë ushqim apo pije përveç sa më sipër.

Mollët janë një nga ushqimet më lehtë të tretshme. Nëse kryeni rregullisht një ditë të tillë pastrimi, mbi të gjitha do të përmirësoni sistemin tuaj të tretjes dhe do të rregulloni jashtëqitjen tuaj.

Kjo metodë rekomandohet për të gjithë njerëzit, pavarësisht sa e shëndetshme, sepse në këtë mënyrë gjaku dhe i gjithë organizmi do të rigjenerohet.

Metoda me mollë është e dobishme per, reumatizëm, artrit, në probleme dhe sëmundje të mëlçisë dhe veshkave, në enët e gjakut të bllokuara, për pastrimin e gjakut nga dhjami, në trajtimin e ekzemës.

Ai gjithashtu ka një efekt pozitiv në sistemin nervor, duke përshpejtuar metabolizmin dhe duke hequr qafe peshën e tepërt. Për rezultate më të mira rekomandohet të administrohet një herë në çdo 7-10 ditë ose të paktën një herë në muaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *