Çdo mëngjes ajo shton një vezë në kafenë e saj – Kur të dëgjoni pse, do ta dëshironi ta provoni menjëherë..!?

Çdo mëngjes ajo shton një vezë në kafenë e saj – Kur të dëgjoni pse, do ta dëshironi ta provoni menjëherë..!?

Shtimi i një veze në kafen tuaj të mëngjesit ose pak kripe është në të vërtetë vetëm një mënyrë e thjeshtë për tu ndjerë më mirë në mëngjes. Përveç që është jashtëzakonisht e shijshme, veza neutralizon hidhërimin dhe i jep trupit tuaj energji për fillimin e ditës.

Bloggerët e fitnesit dhe YouTubers dikur na këshillonin të vendosnim pak gjalpë ose vaj kokosi në kafen e mëngjesit, dhe tani tendenca është pak më ndryshe dhe në vend të gjalpit ato sugjerojnë një vezë.

Kjo kafe tashmë është shumë e popullarizuar në Bullgari, Skandinavi dhe Vietnam, por po bëhet gjithnjë e më e popullarizuar në mesin e atletëve, veçanërisht sprinterëve.

Shumë njerëz e pinë këtë kafe para stërvitjes për të pasur më shumë energji për përpjekjen që i pret. Ju nuk duhet të shqetësoheni për vendosjen e një veze të gjallë dhe mundësinë e infektimit me salmonelë, sepse nxehtësia e kafesë (rreth 93 gradë) gjatë gatimit është e mjaftueshme për të zierë vezën (duhen> 70 gradë). Recetën për të bërë këtë kafe mund ta shihni në video, poshtë tekstit.

Këtu janë gjithçka që mund të shtoni në kafen tuaj të mëngjesit:

1. Shtoni kripë në kafe
Një majë luge me kripe është e mjaftueshme për të përmirësuar shijen e kafesë dhe për të lehtësuar hidhërimin, në vend që të shtoni qumësht dhe sheqer.

2. Vezë në kafe
Kafeja me vezë vietnameze është e popullarizuar për një arsye: sipas hulumtimit, njerëzit që konsumojnë vezë për mëngjes janë shumë më energjikë se të tjerët, dhe veza në kombinim me kafe bën një bombë energjie.

3. Çaj i zi ose çokollatë e nxehtë me pak kanellë
Nëse nuk jeni adhurues i kafesë, mund të provoni një filxhan çaj të zi. Përmban kafeinë dhe L-theaninë, e cila rrit përqendrimin tuaj dhe ndikon në zgjimin tuaj.

4. Limonadë
Uji është shumë i rëndësishëm për të pirë gjatë ditës, por sidomos në mëngjes. Sapo të zgjoheni, pini ujë për të larë trupin tuaj nga brenda dhe jashtë. Shtoni pak lëng limoni. Kjo pije do t’ju ndihmojë të hidratoheni, të përmirësoni tretjen, të humbni peshë, të merrni vitaminën C

Leave a Reply

Your email address will not be published.