Uji japonez i dobësimit: Receta dhe përvoja nga njerëzit që e pinë atë..!

PERBERESIT E NEVOJSHME:

1.5 litra ujë
5-6 cm rrënjë xhenxhefili të copëtuar
1/2 limon në feta

PROCEDURA:
Sillni ujin në një çiban, ndërkohë lani xhenxhefilin dhe zhvishem me një lugë. Prisni atë në rrota dhe vendoseni në ujë të valë.

Ulni nxehtësinë në të ulët dhe gatuajeni derisa xhenxhefili të zbutet. Fikni nxehtësinë dhe ndërsa uji është i nxehtë vendosni gjysmë limoni të prerë në rrota.

Pas 2 minutash, kullojeni ose mblidhni xhenxhefilin dhe limonin me një lugë hekuri dhe ruajeni ujin e xhenxhefilit në termos.Pini ujë të ngrohtë xhenxhefili gjatë gjithë ditës. Mund të shtoni pak mjaltë, por mjaft.

Duhet të pihet për një kohë të gjatë, disa muaj për rezultate të shkëlqyera.
Leave a Reply

Your email address will not be published.