Vazhdon konfIikti, Erdogan i nxjerr dhëmbët Greqisë: Ne do marrim atë që na takon dhe ju s’do…

Presidenti i Turqisë Rexhep Tayyib Erdogan ka dalë paraditen e sotme me një paralajmërim të fortë në lidhje me kon fliktin me Greqinë Ai u shpreh pr erë se Turqia do të marrë gjithçka që i takon në Egje dhe Mesdhe.

U.S. slams Turkey’s Erdogan for hosting Hamas – Reuters

“Ata që pu shtuan Anad ollin vetëm një shekull më parë duke e lënë në kushte të mjerueshme, tani janë duke bërë të fortin në Egje dhe Mesdhe.
Kjo i ngjan dikujt që fërshëllen ndërkohë që është duke ecur në var reza. Ne do të marrim gjithçka që na takon në Egje dhe Mesdhe, dhe këtë do ta bëjmë me çdo kusht”, u shpreh Erdogan.

Për javë të tëra, Turqia dhe Greqia janë në një “luftë të ftohtë” mes tyre në Egjeun Lindor për shkak të pretendimeve mbi Zonën Ekskluzive Ekonomike aty.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *