Recata Natyrale për trajtimin e bakterieve në lukth hemorroideve dhe sëmundjet e zorrëve..!?

Recata Natyrale për trajtimin e bakterieve në lukth hemorroideve dhe sëmundjet e zorrëve..!?

Fiqtë dihet se janë përdorur më shumë se një mijë vjet më parë, por për arsye të panjohura ato janë më pak të neglizhuara në dietë sot.

Fiqtë e thatë janë jashtëzakonisht të pasur me vitamina B, por edhe me vitamina A, K, C dhe E. Përveç kësaj, ato përmbajnë nivele të larta të selenit, zinkut dhe kalciumit, dhe njihen si burim i antioksidantëve.

Përveç që kanë një efekt të madh në përmirësimin e punës së stomakut dhe rregullimin e hormoneve, fiqtë e thatë në vaj ulliri konsiderohen si një nga mjetet më të mira natyrore për përmirësimin e pjellorisë, trajtimin e baktereve në stomak, hemorroide dhe sëmundjet e zorrëve.

Ato përgatiten shumë lehtë dhe ju duhen aq fiq të thatë sa të futeni në kavanozin që keni zgjedhur. Ju duhet vaj ulliri në një sasi që është e mjaftueshme për të derdhur fiqtë.

Renditni fiqtë e thatë në një kavanoz qelqi (mund t’i prisni në të katërtat për t’i kombinuar më mirë përbërësit me vajin), më pas hidhni vaj ulliri për të mbuluar fiqtë, mbyllni kavanozin dhe lëreni të qëndrojë për një muaj të tërë.

Vetëm atëherë mund ta përdorni këtë kombinim natyral çdo ditë duke konsumuar një fik të thatë para çdo vakti, së bashku me një lugë çaji vaj.

Nëse nuk ju pëlqen shija e recetës natyrale, mbani në mend se është jashtëzakonisht e shëndetshme, megjithëse nuk ka një shije shumë të këndshme.

– ndihmojnë në rregullimin e punës së traktit gastrointestinal

– Përqendrimi i lartë i fibrave në fiq ndihmon në dobësimin dhe pastrimin e trupit nga toksinat

– Fiqtë janë të pasur me kalcium që përthithet lehtësisht dhe për këtë arsye janë të domosdoshme për njerëzit me intolerancë ndaj laktozës

– Kaliumi, i cili është i bollshëm me fiq, forcon zemrën

– Fiqtë përmbajnë një sasi të madhe të antioksidantëve që përmirësojnë sistemin imunitar dhe shëndetin e përgjithshëm

– të përmirësojë shëndetin e përgjithshëm të lëkurës dhe të barazojë fytyrën

– konsiderohen si një kombinim i shkëlqyeshëm për pagjumësinë dhe sëmundjen e mëngjesit.

PERBERESIT E NEVOJSHM:

40 fiq të thatë dhe
vaj ulliri

PERGATITJA:

Vendosni fiqtë në një enë qelqi dhe hidhni sipër tyre vaj ulliri. Mbuloni enën me një kapak dhe lëreni në frigorifer. Pas 40 ditësh tashmë mund ta konsumoni këtë kombinim.

Perdorimi:
1 fik bashkë me pak vaj ulliri në stomak bosh.

Që trajtimi të jetë sa më efektiv, është e nevojshme të harmonizohet dieta me trajtimin. Hani ushqime të gatuara, të lehta, pa shumë erëza, pa pushime dhe mbushje. Shmangni mishin dhe mishin e përpunuar.
Hani sa më shumë ushqim të freskët.
* Ky informacion ka për qëllim të plotësojë, të mos zëvendësojë këshilla nga mjeku juaj ose ofruesi i kujdesit shëndetësor dhe nuk ka për qëllim të mbulojë të gjitha përdorimet e mundshme, masat paraprake, ndërveprimet ose efektet negative. Ky informacion mund të mos i përshtatet rrethanave tuaja specifike shëndetësore.

Leave a Reply

Your email address will not be published.