Bima më shëruese në botë: Per te gjitha problemet ,dhe në vendin tonë rritet si një bar i keq

Murriz përmban substanca aktive me veprim antioksidues. Përveç vajit esencial, lulet përmbajnë gjithashtu përbërësit trimetilaminë dhe glikozid oksiakanin. Kinezët dikur bënin murriz nga një pije e fermentuar dhe mbetjet e tij janë gjetur në anije, 9,000 vjet të vjetra.

Besohet se edhe atëherë murrizi ishte shumë i rëndësishëm në fe. Legjenda thotë se kurora me gjemba e Krishtit u bë nga ky kaçubë. Ajo shoqërohet me shumë besime të tjera dhe madje edhe mite të tilla si ajo e vampirëve dhe kunjit të murrizit.

Frutat përmbajnë vaj esencial, tanin, saponin, glikozide dhe fruktozë, si dhe sasi të mëdha të kaliumit, natriumit, kalciumit dhe kripërave të acidit fosforik.

Pas prezantimit të tinkturës së frutave të murrizit të freskët në librin e Wilmar Schwabe, murrizi është bërë një barishte popullore dhe temë e shumë kërkimeve. Kështu, u zbulua se murrizi është një ilaç i shkëlqyeshëm për zemrën.

Kushdo që ka një problem me presionin e lartë të gjakut dhe dëshiron të mbrojë veten nga rreziqet e kolesterolit të lartë dhe enëve të gjakut të bllokuara mund të trajtohet me murriz me besim të plotë. Kjo barishte përdoret për të ruajtur shëndetin e sistemit të gjakut, në presion të lartë të gjakut, muskuj të zemrës të dobësuar dhe aritmi kardiake. Isshtë pranuar si një trajtim i sigurt dhe efektiv në fazat e hershme të sëmundjes së zemrës dhe si një terapi efektive në fazat tashmë të përparuara.

Rekomandohet pas një sulmi në zemër, sepse rrit përshkueshmërinë e enëve koronare. Përmirëson aktivitetin dhe ushqimin e qelizave të muskujve të zemrës. Ekziston një besim i përhapur se kushdo mbi moshën 50 vjeç duhet të përdorë herë pas here tinkturë murrizi.

Murrizi është një nga bimët me efektin më të fortë qetësues. Ndihmon në lodhje, mungesë energjie, gjumë të dobët, gulçim, marrje mendsh, palpitacione, të përziera, nervozizëm dhe zhurmë në vesh. Mund të përdoret gjithashtu si një ndihmë për humbjen e peshës, pasi stimulon dëbimin e ujit të tepërt nga trupi. Kjo veti gjithashtu e bën atë të dobishme në celulitin, edemën dhe sëmundjet e nyjeve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *