Gjethet e fikut ndihmojn tek diabeti, dhe fruti ndihmon pneumoninë (recetë)

Të freskëta ose të thata, ato janë njësoj shëruese, dhe çaji i gjetheve të fikut shëron disa nga sëmundjet më serioze.

Qofshin të freskëta apo të thata, fiqtë janë të pasur me shumë fitonutrientë të shëndetshëm, antioksidantë dhe vitamina. Fiku me lëng dhe i ëmbël është një nga frutat e para që kanë shijuar paraardhësit tanë antikë. Mbetjet e fiqve mbi 11,000 vjet të vjetra janë gjetur në Lindjen e Mesme. Njerëzit mund të kenë rritur fiq para grurit, elbit dhe bishtajoreve.

Përveç atdheut të saj mesdhetar, fiqtë tani rriten në shumë vende të botës. Speciet më të zakonshme dhe më të popullarizuara janë fiku i zakonshëm (latinisht: Ficus carica). Mund të prodhojë disa qindra fruta me madhësi dhe ngjyra të ndryshme, dy herë në vit. Fiqtë e pjekur janë në formë këmbane ose dardhe, me mish lëng brenda.

Përfitimet shëndetësore
Pavarësisht përmbajtjes së ulët të kalorive (vetëm 74 kalori për 100 g), fiqtë përmbajnë fibra dietike të tretshme, minerale dhe vitamina. Fiku i freskët vlerësohet për bollëkun e tyre të antioksidantëve si karotina, taninet, luteina dhe acidi klorogjenik.

Për më tepër, fiqtë e freskët përmbajnë sasi të mëdha të vitaminave antioksiduese si vitaminat A, E dhe K. Antioksidantët na mbrojnë nga radikalet e lira efektet shkatërruese të të cilave mund të çojnë në plakje të parakohshme, çmenduri, sëmundje të zemrës dhe kancer.

Në të njëjtën kohë, hulumtimet tregojnë se acidi klorogjenik balancon nivelet e sheqerit në gjak. Fiqtë, si ushqimet e tjera të pasura me fibra, ju ndihmojnë të humbni peshë dhe të mbani peshën tuaj të dëshiruar.

Fiqtë zgjidhin problemin e kallove dhe lythat. Vendosni gjysmën e një fiku të freskët të copëtuar dhe vendoseni në vendin e lënduar, pastaj kaloni natën me këtë salcë. Në mëngjes, hiqni fiqtë dhe lani këmbët në ujë të ngrohtë.

Pastaj përpiquni të hiqni lëkurën / lythin e fortë. Rastet e rënda mund të kërkojnë deri në pesë trajtime të tilla.

Leave a Reply

Your email address will not be published.