Kjo Bimë pëdoret kundër depresionit, frikës dhe çrregullimeve të tjera..! A e dini se cila është..?

Balsami i limonit (lat. Melissa officinalis) ose i njohur ndryshe edhe si Lemongrass, Bee është një barishte shumëvjeçare, e cila zakonisht rritet si barishte kopshti, por mund të gjendet edhe në natyrë.

Balsami i limonit është një bar i njohur në vendin tonë në Ballkan, kështu që mund të thuhet se është barishte më e përdorur, por për të nuk flitet sa duhet.
Përmban vaj esencial dhe taninet, falë të cilave ka një gamë të gjerë të vetive shëruese.

E para dhe më e rëndësishmja, ajo ka efekte anti-inflamatore, antibakteriale dhe antivirale, ndihmon në luftimin e infeksioneve të ndryshme virale ose bakteriale, forcon sistemin imunitar dhe zvogëlon proceset inflamatore.
Vepron në sistemin nervor qendror, duke qetësuar trupin, ka një efekt qetësues në depresion, pagjumësi, ankth.

Në paraardhësit tanë, balsami i limonit u quajt “shpëtimtari i martesës”, sepse kur burri ose gruaja ishte mërzitur, për të shmangur një debat të madh, çaji i balsamit e qetësoi situatën. Njerëzit në atë kohë besonin në fuqinë e tij magjike, por pas hulumtimeve, u zbulua se vaji esencial është ai që qetëson trupin edhe në konfliktin më të madh.

Aroma e saj e agrumeve është aq dehëse, saqë edhe kur bletët duhet të mblidhen, kosheret janë të veshura paraprakisht me lëngun e kësaj bime në mënyrë që ato të qetësohen dhe të stabilizohen në koshere sa më shpejt që të jetë e mundur.
Për këtë arsye emri tjetër i saj Bleta, Lemon Grass ose Bleta sepse është e preferuara e bletëve, dhe aroma e saj është ajo aromë e limonit të freskët.

Përveç që përdoret si qetësues, ai ka një efekt të madh në sistemin e tretjes dhe përdoret për sindromën e zorrëve të irrituara, fryrjen e stomakut, problemet e stomakut, të vjella dhe të përzierat, dhe për shkak të pranisë së taninave, është i suksesshëm në diarre te fëmijët dhe të rriturit.

Lemongras përdoret gjithashtu për dhimbje koke dhe migrenë, është i suksesshëm në trajtimin e herpesave dhe herpesëve të tjerë (nga jashtë në formë vaji dhe si çaj), forcon trupin, pihet në simptomat e para të gripit, ftohjes, teshtitjes dhe më shumë .

Në mesin e njerëzve tanë, balsami i limonit u jepej si çaj fëmijëve të shqetësuar ose temperamentit. balsami i limonit përmirëson cilësinë e gjumit, kështu që punon me sukses për pagjumësi, makthe dhe gjumë të shqetësuar.
Mblidhet në qershor, vetëm fleta pa lule.

Leave a Reply

Your email address will not be published.