Ilaç popullor për trajtimin e bronkitit me hithër, arra dhe dhallë (Tegavec)

Gjithçka që përmbahet në këtë ilaç popullor është plotësisht natyrale dhe nuk ka absolutisht asnjë substancë të dëmshme që mund të dëmtojë nëse ka sëmundje të tjera si diabeti, kolesteroli dhe të ngjashme.

PERBERESIT E NEVOJSHM:

1 litër ujë
50 g tegavec mashkull
20 g hithër
5 deri në 7 arra
30 g sheqer integral
500 g mjaltë

PROCEDURA:

Lani dhe pastroni dhallen (nevojiten vetëm gjethet), gjithashtu 20 gram hithër.

Bashkë me 5-7 arra që duhen shtypur pak për t’i hapur (nuk keni nevojë t’i qëroni), vendosini në një litër ujë.

Lëreni të ziejë në nxehtësi mesatarisht të ulët për gjysmë ore, pastaj hiqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet pak (jo plotësisht).

Kulloni lëngun, më pas shtoni 30 g sheqer të plotë dhe 500 g mjaltë. Perzieni mirë derisa të ftohet. Ruhet në një enë qelqi dhe ruhet në një vend të errët dhe të freskët për 24 orë. Pas kësaj periudhe përzierja mund të konsumohet si ilaç.

Përdorimi: Për të rriturit – një lugë gjelle në mëngjes dhe në mbrëmje, dhe për fëmijët një lugë çaji në mëngjes dhe në mbrëmje.

Leave a Reply

Your email address will not be published.