Lajmi Fundit: U fut në Iojë edhe Amerika! Mund të nis shpejt Lu fta Greqi-Turqi? Ja çfarë paralajmërohet të ndodhë nesër

Sekretari amerikan i Shtetit shkon në Qipro të shtunën në përpjekje për të kërkuar një zgjidhje paqësore për tensionet në rritje në Mesdheun Lindor.

Përplasja Turqi-Greqi në Mesdhe, analistët: Konflikti është shumë më i madh

Ai gjithashtu i kërkoi Turqisë që të tërheqë forcat us htarake nga zona e kontestuara.

Pompeo shkon në Qipro pas kthimit nga Doha. Kjo vizitë e tij, zhvillohet pas bisedave telefonike mes presidentit amerikan, Donald Trump dhe homologut të tij turk Rexhep Tajip Erdogan si dhe me kryeministrin grek, Kyriakos Mitsotakis.

Kreu i diplomacisë amerikane përshëndeti ndërkaq përpjekjet e Gjermanisë për të ulur tensionet. Midis Greqisë dhe Turqisë është vendosur dhe Franca që ka dhënë mbështetje e saj të qartë për Greqinë dhe Qipron.

Leave a Reply

Your email address will not be published.