Në 21 ditë kam humbur 8 kg – Çdo ditë kam konsumuar lëng kockash, por sipas këtij parimi..!

Në fillim të vitit, kur filloi karantina, fillova të ha gjithçka, nuk isha shumë e kujdesshme dhe nuk kisha ndonjë aktivitet fizik.
Për herë të parë në jetën time kam ngrënë gjithçka pa u përmbajtur, kështu që çfarëdo që të më ofrohej, kam ngrënë. Rezultati i atij hedonizmi në ushqimin tim ishte dhjetë paund i tepërt!

Pas disa muajsh në tuta dhe dollakë, unë duhej të vishja xhinse dhe të shkoja në punë. U habita që asnjë nga pantallonat e mia nuk kishte të drejtë. Vetëm atëherë e kuptova që kisha shtuar shumë peshë. Vagita tregoi 10 kilogramë të tepërt të tepërt.

Unë nuk mendoj se kam qenë aq i trashë në shtatzëni. Kështu që vendosa të bëj çmos për të humbur peshë. U përpoqa të vdes nga uria për disa ditë, por nuk ia arrita. Isha dembel të ndiqja gjithçka sipas rregullave dhe gjatë gjithë kohës isha e uritur dhe mendoja vetëm për ushqim.

Vendosa të “kreh” internetin dhe hasa në një tekst interesant në lidhje me detoksifikimin e personave të famshëm. Një mjek amerikan këshilloi detoksifikimin për 21 ditë. Kjo nënkuptonte sasi të mëdha të lëngjeve, sidomos lëngjet e kockave, por edhe ushtrime fizike.

Meqenëse e gjeta veten të deformuar nga mbipesha, vendosa të filloj trajnimin dhe zbatimin e detoksit të lartpërmendur 21-ditor. Kështu dukej:
Mëngjesi: Unë pi 2 gota ujë dhe ushtrohem në rutine për gjysmë ore (vrapoj 10 km dhe djeg rreth 200 kalori)

Pastaj ha 1 filxhan / tas supë kockash (350 ml) për mëngjes, pastaj pi kafe dhe pas disa orësh limonadë me mjaltë.

Për drekë unë ha 2 gota / tas me lëng mishi kockash (700ml). Unë ha një mollë dhe pi ujë.

Për darkë përsëri një gotë / tas me lëng mishi kockash (350 ml).

Që do të thotë se kam ngrënë / pirë rreth 2 litra supë dhe të paktën 2 litra ujë në ditë

Dita e parë ishte shumë e vështirë për mua dhe ndihesha disi e çuditshme: isha i uritur, i lodhur dhe nervoz. Sidoqoftë, të nesërmen tashmë u ndjeva shumë më mirë. Unë vazhdova ta praktikoja këtë detoks.

Pas ditës së tretë, shtova turshi në dietë, kefir (zakonisht për darkë), plus këto 2 litra supë.

Kam ngrënë fruta (kryesisht mollë dhe shalqi), por edhe manaferra. Kur ndieja një rënie të energjisë, do të haja disa arra ose bajame.

Këtë dietë e praktikova për 20 ditë. Kur mbaroi periudha e detoksit, u ndjeva mirë. Humbja e peshës ishte e dukshme. Plus, lëkura ime ishte me të vërtetë e ndezur dhe nuk kisha rrathë të errët nën sytë e mi.

Këtu janë përfitimet e supës së kockave:
-Ngadalëson procesin e plakjes
-Shëron sistemin e tretjes

Parandalon inflamacionin në të gjithë trupin
-Përmirëson shëndetin e të gjithë trupit
-E bën lëkurën elastike, flokët trashen, thonjtë bëhen më të fortë…

Si të gatuaj supë kockash?
Përdoren kockat e zbrazëta, femurit ose pulës. Kockat gatuhen për aq kohë sa të jetë e mundur (kush ka një sobë druri, është mirë të vendosni një tenxhere dhe kocka më të mëdha, dhe më pas të gatuani për 24 orë). Në fund të gatimit, shtoni karota, selino, majdanoz, qepë, majdanoz dhe erëza në supë (por mos e teproni me erëza).

Kur supa të jetë gatuar, hani vetëm tre ditë dhe pini shumë ujë.

Kjo supë u rekomandohet të gjithë atyre personave që kanë dhimbje në gjunjë dhe nyje, sepse është një ilaç natyral.

Pas 21 ditësh u ngjita në peshore. Kam humbur 8 kg, por dukej se po bëja më shumë sepse po ushtrohesha, kështu që muskujt u shtrënguan.

Vendosa të vazhdoja ta haja këtë supë çdo ditë, por në kombinim me ushqime të tjera.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *