Një ilaç natyral për uljen e kolesterolit, përmirësimin e qarkullimit dhe kundër rënies së flokëve

Mbaj mend një recetë shumë të mirë për të cilën kam njohur për rreth 30 vjet, dhe e cila mund të jetë e dobishme për shumë sëmundje, sepse lehtëson, parandalon dhe kuron dhe nuk mund t’ju dëmtojë.

Kryesisht ka për qëllim qarkullimin e gjakut, sistemin nervor dhe imunitetin. Ky produkt i bën flokët të rriten mirë, ato rikuperohen … veçanërisht tek ata njerëz, flokët e të cilëve bien për shkak të funksionimit të dobët të organizmit.

PERBERESIT E NEVOJSHM:

8 lugë rozmarinë
1 litër ujë
4 limona të mëdhenj
500 g mjaltë sherebele (ose tjetër)

PROCEDURA:

Prisni rozmarinë të freskët (ose të thatë), pastaj derdhni 8 lugë me 1 litër ujë dhe vendoseni në zjarr të ulët që të vlojë derisa të avullojë gjysma.

Gjatë kësaj kohe, përgatitni limonin: lajeni mirë dhe lëreni në ujë me pak sodë buke. Pas gjysmë ore, lani ato përsëri, prerë ato për të hequr farat dhe bluaj ato. Përziejeni atë me gjysmë kilogram mjaltë të urtë. Nëse nuk mund të gjeni një mjaltë të tillë, atëherë përdorni ndonjë, për të qenë organik dhe cilësor.

Kur uji i sherebelës të jetë ftohur, kullojeni dhe përziejeni me përzierjen e limonit dhe mjaltit. Ruhet në vazo qelqi dhe ruhet në frigorifer. Pija përdoret çdo mëngjes në stomak bosh për 100 ml ”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.