Pothuajse gjithë shqiptarët vuajnë nga kjo sëmundje – Për të shpëtuar ju duhen vetëm 3 përbërës..!

Tërshëra është një drithë shumë i pasur me vitamina, minerale dhe fibër, tre përbërës kyç për një tr etje të mirë.

Tershera, ushqimi qe i ben femijet me te zgjuar dhe me te perqendruar – Blerina Diet

Përpos këtyre vlerave, tërshëra është e mrekullueshme për pastrimin e mëlçisë dhe sistemit tretës dhe ka një efekt qetësues në organizëm.

Për përgatitjen e kësaj kure të mirë për tretjen ju nevojiten:

6 filxhanë kafeje uj ; 1 lugë çaji me kanellë pluhur ; 1 filxhan kafeje me tërshërë

Përgatitja:

Përpara se të bini për të fjetur, vendoseni tërshërën në një tas me ujë dhe mbajini në të për 7 orë.

Në mëngjes, kullojini dhe shpëlajini me ujë.

Shpëlarja ka si qëllim eliminimin e anti-ushqyesve dhe enzimave që çlirohen në ujë.

Më pas, tërshërën hidheni në një mikser, shtoni ujë dhe kanellë

Përziejini mirë dhe më pas lëngun e trashë pijeni.

Këtë kurë mund ta përdorni 1 herë në javë

Vlerat e Tërshërës Për Tretjen

Fibra tek tërshëra është e patretshme. Kjo fibër është si një fshesë e cila pastron të gjithë sistemin tretës dhe vë zorrët në lëvizje

Një përthithje e tillë pengon rritjen e beftë të sheqerit në organizëm, gjë që ndodh zakonisht pas konsumit të një vakti.

Vlerat e Kanellës Për Tretjen

Kanella është e para në listën e 26 erëzave më të pasura me antioksidantë.

Kanella ul nivelin e sekretimit të acidit gastrik në stomak duke e mbrojtur sistemin tretës nga inflamacioni dhe ulçera.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *