Recete Natyrale Me Gjethe Dafine: Kundër nyjeve të lënduara, pllaka në arterie, sheqer të lartë në gjak

Ky infuzion nuk do të kërcasë më gjunjët dhe nyjet e tjera, ju do të dëboni kristalet dhe kripërat që grumbullohen, toksinat dhe sedimentet e panevojshme, veçanërisht nga enët e gjakut që i bllokojnë ato.

Konsumi i këtij infuzioni çon në urinim të shpeshtë, dhe urina vetë mund të ndryshojë ngjyrën dhe të jetë më e errët ose e kuqe për shkak të kripërave që sekretohen.

RECETA 1

5 g gjethe dafine hidhen në majë të 300 ml ujë të zier. Vlim në nxehtësi të ulët për 5 minuta me një kapak në mënyrë që të mos avullojnë vajrat esencialë. Lihet brenda natës dhe procedura bëhet në mëngjes.

Konsumohet vetëm tre ditë në mëngjes, me stomak bosh, në gllënjka të vogla. Mos pini të gjithë lëngun menjëherë!

Merrni 2-3 gllënjka, pastaj 2-3 gllënjka të tjera pas 15 minutash dhe vazhdoni derisa të pihet i gjithë infuzioni.

Gjatë pastrimit, është më mirë të shmangni mishin, qumështin dhe ushqimet pikante. Gjithashtu nuk rekomandohet të pini kafe. Gjithashtu, është e nevojshme të pini shumë ujë për të parandaluar dehidratimin.

RECETA 2

Zieni 30 gjethe dafine në 600 ml ujë. Zieni temperaturën ngadalë, pastaj zieni edhe 10 minuta.

Hiqeni nga zjarri dhe ruajeni menjëherë lëngun në termos së bashku me gjethet. Lëreni të qëndrojë për 3-8 orë, pas së cilës filtrohet.

Ky infuzion merret në gllënjka gjatë gjithë ditës.

Konsumohet për tre ditë, pastaj ka një pushim prej 7 ditësh dhe përsëritet në 3 ditët e ardhshme. Pastaj bëhet një pushim prej gjashtë muajsh, dhe nëse është e nevojshme, doza konsumohet përsëri.

Ndërsa pini këtë infuzion, trupi nxjerr shumë kalcium dhe kalium, prandaj është e nevojshme që këto minerale të merren përmes dietës. Rekomandohet të hani më shumë banane, domate të gatuara, kajsi të thata, fiq të thatë, kumbulla të thata dhe arra.

Possibleshtë e mundur të ndjeni një erë të fortë të urinës kur urinoni dhe ka një ngjyrë të errët, sepse toksinat dhe kristalet dëbohen përmes saj.

PER PANCREAS:

Nëse keni sheqer të lartë në gjak, pankreas të dobësuar dhe rinovim qelizor, bëni infuzionin e mëposhtëm:

Vendosni 10 gjethe dafine në termos, hidhni mbi to 300 ml ujë të vluar, mbylleni dhe lëreni për 24 orë. Më pas kullojeni dhe konsumoni 50 ml në mënyrë rigoroze çdo 30 minuta para ngrënies.

PER PASTRIMIN E TRURIT DHE TE GJAKUT:

Zieni 5 gjethe të thata në një gotë me ujë për 5 minuta, më pas ruajini në termos për 5 orë, kullojini dhe pini në gllënjka të vogla për tre ditë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.