Rikthen shikimin dhe forcon sytë – ky ilaç është i vjetër qindra vite..!

Çanta e Bariut është një barishte që quhet edhe mbrojtës i shikimit dhe është përdorur me shekuj për të forcuar sytë, pra për një shikim më të mirë dhe më të qartë.

Çanta e Bariut është e pasur me vitamina A, C, K dhe B, si dhe minerale të tilla si kalium, karotenoide, flavonoide dhe përbërës të tjerë të dobishëm.

Mungesa e këtyre lëndëve ushqyese, si dhe plakja, pirja e duhanit, diabeti, proceset inflamatore dhe procese të tjera në trup, mund të çojnë në zhdukjen e pikës së verdhë në sy, gjë që dëmton shikimin dhe mund të çojë në degjenerim të makulës.

PERBERESIT E NEVOJSHM:

1 lugë gjelle barishte të thata
250 ml ujë të vluar

PROCEDURA:

Zieni barishten me ujë të vluar, mbulojeni dhe lëreni për 5 minuta. Pastaj kullojeni dhe është gati për t’u pirë. Rekomandohet të pini tre herë në ditë, midis vakteve, gjithmonë çaj i sapo bere.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *