Recetë për Lukthin dhe Gastritin, e vjeter mbi 1000 vjeç,

Recetë për Lukthin dhe Gastritin, e vjeter mbi 1000 vjeç,

“Bimët e barit të veshit” është një barishte me veti të jashtëzakonshme shëruese, e njohur nga gjethet e saj të trasha, për të cilat kemi dëgjuar si fëmijë.

Ajo zbukuron shtëpitë, kopshtet dhe ballkonet tona, dhe nëse keni nevojë për ilaçe për stomakun, çaji nga kjo bime do t’ju ndihmojë.

Ky çaj vret Helicobacter pylori dhe ndihmon në ulcerat e stomakut, gastritin ose pezmatimin e mukozës së stomakut, kështu që lehtëson shpejt të përzierat, fryrjet dhe dhimbjet, duke qetësuar kështu stomakun.

PERBERESIT E NEVOJSHM:

3-4 gjethe të freskëta nga bima “Bimët e barit të veshit” (10 g)
250 ml ujë

PROCEDURA:

Lani gjethet nën një rrjedhë uji të ftohtë, pritini në copa më të vogla, më pas vendosini në një tenxhere dhe hidhni mbi to 250 ml ujë.

Vendoseni në zjarr dhe sapo të vlojë, pas rreth 20 sekondash, hiqeni tiganin nga zjarri dhe mbulojeni. Tendoseni pas 5 minutash.

Përdorimi: për rezultate më të mira, çaji i përgatitur në këtë mënyrë pihet në mëngjes, me stomak bosh për 21 ditë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *