Tërhiqet anija, Au fríkësua Erdogan nga Franca? Anija “Oruc Reis” rikthehet në Turqi

Tërhiqet anija, Au fríkësua Erdogan nga Franca? Anija “Oruc Reis” rikthehet në Turqi

Rikthimi i anijes turke “Oruc Reis” në Antalia u duk se do të ulte tensíonet mes Athinës dhe Ankarasë, teksa lëvizja u përshëndet edhe nga kryeministri grek. Por Turqia ka shpejtuar për të shuar íluzíonet.

“Ankaraja nuk po heq dorë nga të drejtat e saj në Mesdheun Lindor. Kthimi i anijes ishte pjesë e punës, ndërsa do të vazhdojnë kërkimet në zonë, sipas planit tonë” tha ministri turk i Mbrojtjes Hulusi Akar.

Akar i bëri thirrje Greqisë të ndalojë “sjelljen e saj prov okuese” që po rrit tensíonet në rajon. Në të njëjtën kohë, ai bëri thirrje për díalog “sa më shpejt të jetë e mundur“, duke thënë që “Ankaraja dëshiron një zgjidhje politike përmes mjeteve paq ësore”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.