Kastraveca Turshi ne Tegëll – Të Shijshme dhe Shëndetshme, Gati Për 5 Minuta

PERBERESIT E NEVOJSHM:

5 kg tranguj
1 litër uthull
2 litra ujë

2 lugë sheqer
1 lugë gjelle kripë
Biber te zi (gjethe dafine, koriandër, fletë kamomili, mustardë)

PROCEDURA:

Lani kastravecat dhe rregulloni ato në kavanoza. Nëse kastravecat janë më të mëdha, mund t’i prisni edhe në copa më të vogla.

Vendosni përbërësit e renditur në zjarr dhe gatuajini. Pastaj hidhni trangujve të grumbulluar në kavanoza.

Mbyllni kavanozët mirë dhe pastrojini ato.

Unë zakonisht i vendos kavanozët në një tenxhere më të madhe, të kthyer përmbys, mbi kapakët. Hidhni ujë, kavanoza duhet të jetë gjysmë e mbushur me ujë.

E vendos në zjarr dhe kur uji të vlojë e ziej edhe për 5 minuta dhe e le të ftohet në ujë.

Pas 10 ditësh, shijoni kastravecat e përgatitura.

Leave a Reply

Your email address will not be published.