Limoni i ngrirë është më i fuqishëm se kimi*oter*apia dhe ndihmon në humbjen e peshës, diabetin, tum*orin – ja se si përdoret

Të gjithë e dimë që agrumet, dhe posaçërisht limoni është shumë i shëndetshëm. Përmban vitaminë C e cila ka veprim antioksidues.

Forcon sistemin imunitar, lufton radikalet e lira dhe vret qelizat kancerogjene.

Duhet të konsumohet më shpesh, pothuajse çdo ditë, sipas rekomandimeve të nutricionistëve me famë botërore.

Për limonadën e mëngjesit është shkruar shumë: në vend që ta ëmbëlsoni me sheqer, shtoni pak mjaltë dhe do të vini re se është shumë më e shijshme dhe më e shëndetshme, sepse kjo pije mbron dhe ndihmon në parandalimin e shumë sëmundjeve.

Sipas disa burimeve, limoni i ngrirë është më i fuqishëm se kimioterapia kur bëhet fjalë për luftimin e kancerit.

Sipas hulumtimit të kryer në Universitetin e Stanfordit, limoni, dhe veçanërisht lëvorja e tij, është jashtëzakonisht e shëndetshme.

Studimi tregoi që përbërësit që përmbahen në lëvoren e limonit mund të vrasin qelizat kancerogjene të 12 llojeve të kancerit, përfshirë ato më vdekjeprurëse – kanceri i prostatës, kanceri i zorrës së trashë, kanceri i mushkërive

Ja per cfare ndihmon limoni:

-forcon imunitetin

-ги уништува лошите бактерии

-ги убива канцерогените клетки

-pastron trupin nga toksinat

Ju mund ta ngrini limonin, pastaj ta shkrini sipas nevojës. Mund ta kombinoni me xhenxhefil, mjaltë, por edhe ta përdorni si ilaç me hudhër.

Në këtë mënyrë ju do të forconi trupin tuaj dhe do të mbroheni edhe nga sëmundja më e rrezikshme e shekullit 21, e cila është kanceri.

SI PRDORET

Së pari, lani limonin tërësisht (mund të lihet në ujë me sodë buke ose uthull, lëreni të qëndrojë për pak kohë), pastaj vendosni qesen zip, pastaj në ngrirje.

Kur të jetë ngrirë plotësisht, grijeni me rende.

Shtoni limonin e integruar të përgatitur në këtë mënyrë në çdo pjatë, ndoshta në akullore, sallatë, supë, në lëng portokalli ose në çdo lloj lëngu tjetër.

Limoni i integruar siguron shije më të mirë që forcon profilin ushqyes të ushqimit.

Lëkura e limonit përmban 10 herë më shumë vitamina sesa pulpa dhe lëngu së bashku, kjo është arsyeja pse shkencëtarët e shëndetit e rekomandojnë atë.

Përveç kësaj, lëvorja e limonit ka një efekt të fortë antibakterial dhe antimikrobik, që do të thotë se lufton me sukses bakteret dhe infeksionet e kërpudhave.

Lëkura e limonit rregullon gjithashtu presionin e gjakut, ka një efekt antidepresiv dhe përmirëson gjendjen shpirtërore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *