Ilaçi më i mirë për rrugët e frymëmarrjes – në 24 orët e para do të filloni të pastroheni nga sekrecionet

Ky është ilaçi më i mirë natyral për rrugët e frymëmarrjes kur keni grip ose ftohje, për të kaluar me mushkëri të plotë.

Meqenëse ftohjet, gripi, sinuset e bllokuara, hunda e zënë, kolla dhe sekrecionet e trasha vijnë me motin e ftohtë, është mirë të shkruani recetën për këtë ilaç shtëpiak që do t’ju ndihmojë të ecni më lehtë pas një ftohjeje të fortë ose gripi.

Njerëzit që botuan recetën pohojnë se kjo është një litar shpëtimi për të gjithë familjen dhe mund të konsumohet nga fëmijë më të vjetër se 2-3 vjeç, sepse përmban mjaltë (dhe në konsultim me një mjek).

PERBERESIT E NEVOJSHM:

1 filxhan mjaltë
1 filxhan lëng limoni
5-7 rrepkë të zinj
1 kokër qepë të kuqe
6 thelpinj hudhër

PROCEDURA:

Qëroni një kungull, grijeni atë dhe copëtoni atë në copa të vogla. Vendoseni në një blender, shtoni mjaltë dhe lëng limoni dhe përziejeni mirë derisa të qetë.

Kulloni përmes një pëlhure të trashë, ruani në kavanoza qelqi dhe ruajeni në frigorifer për një javë. Të rriturit duhet të marrin dy lugë nga ky lëng, një herë në ditë ose më shumë nëse është e nevojshme, dhe fëmijët duhet të marrin një lugë gjelle çdo ditë ose më shumë sipas nevojës.

Në 24 orët e para do të filloni të sekretoni sekrecione dhe do të ndjeni lehtësim në mushkëritë tuaja.

Leave a Reply

Your email address will not be published.