Çdo ditë në mëngjes kam pirë gjysmë gote me lëng lakre. Nuk kam më dhimbje Lukthi dhe kam humbur 8 kg

Kuron pothuajse të gjitha llojet e sëmundjeve të stomakut

“Kam lexuar recetën diku dhe e zbatova, sepse nuk kisha asgjë për të humbur dhe e dija që lakra është e shëndetshme, ashtu si edhe perimet e tjera. Por nuk e dija që ishte kaq shëruese!

Çdo mëngjes shtrydhja lëng të freskët të lakrës dhe disi u bë rituali im i mëngjesit. Që në fillim, dhimbjet e barkut më zhdukeshin dhe vura re ndryshime të tjera pozitive. Pas 40 ditësh isha dukshëm më i dobët, dhe peshorja tregoi 8 kg më pak. “Lëkura dhe flokët e mi ishin me shkëlqim dhe ndihesha mirë”, tha një lexuese që ndau përvojën e saj.

Nëse keni gastrit të stomakut ose inflamacion të zorrës së trashë, shqetësim për shkak të acideve të stomakut dhe tretje të dobët, ju sugjerojmë recetën e mëposhtme popullore.

Kjo recetë është shumë e thjeshtë dhe e provuar efektive. Përveç lehtësimit të problemeve të tretjes, ajo është e pasur me vitaminë C, e cila e bën atë të shkëlqyeshme për imunitetin, dhe ndër të tjera, përshpejton metabolizmin.

KUJDONI 100-150 ml Lëng Lakra çdo mëngjes

Merrni një copë të bukur lakre, lajeni, priteni në copa dhe vendoseni në një shtrydhëse frutash. Në varësi të lëngshmërisë së lakrës, përdorni sasinë e nevojshme për të marrë 100-150 ml lëng

Pini lëng në stomak bosh dhe mos konsumoni asgjë tjetër për dy orët e ardhshme.

Terapia zgjat 40 ditë. Kur të keni mbaruar, kontrolloni rezultatet dhe efektet. Ju mund të vazhdoni terapinë sipas nevojës.

Nëse nuk keni një shtrydhëse frutash, grini imët ose grini lakrën, shtoni pak kripë dhe lëreni të qëndrojë. Pastaj kullojeni përmes garzë të dyfishtë për të nxjerrë lëngun.

Përveç përfitimeve të mësipërme, lëngu i lakrës mund të ketë një efekt pozitiv në numrin e gjakut, të zvogëlojë kolesterolin e dëmshëm, të ulë presionin e lartë të gjakut, të pastrojë lëkurën dhe të heqë qafe kilogramët e tepërt.

Lakra është një perime me vlerë të lartë biologjike dhe kalorifike të ulët (24 kcal për 100 g) dhe mesatarisht përmban: 92.52% ujë; 1.21% proteina; 0.18% yndyrë dhe 2.3% fibra dietike.

Më të zakonshmet janë: vitamina C (42 mg për 100 g) dhe beta-karotinë (provitamina A), e ndjekur nga mineralet: kalium, hekur, magnez, squfur dhe bakër. Sasi të vogla natriumi dhe një raport të favorshëm të kalciumit dhe fosforit sigurojnë përdorimin maksimal të kalciumit nga trupi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.