Gjyshi im e pinte përditë: Ky caj me qepë është mrekulli mbi mrekuIIitë: Ja si përgatitet..!

Çaji ose lëngu i qepës përgatitet nga lëkurat dhe qepës. Shtresa e jashtme e saj është shumë e pasur me një pigment të njohur si kuercetinë.

Ky pigment mban rrugët e gja kut të pastra, ul tensionin e lartë dhe trajton pagjumësinë.

Lëkurat e qepëve janë gjithashtu të pasura me antioksidantë dhe në vlera kundër kan. ce rit dhe mykut.

Kuercetina që gjendet tek lëkurat e qepëve shkatërron radikalet e lira.

Studimet, të cilave i referohet AgroWeb.org kanë treguar se ekstraktet e qepës parandalojnë shpërndarjen masive të qelizave kan ce. rogjene.

Lëkurat e qepëve janë të pasura me fibër që pastron zorrën e trashë.

Fibra eliminon toksinat e akumuluara në zorrë dhe parandalon formimin e qelizave kan ce. rogjene.

Lëkura E Qepës Lufton Edhe Këto Sëm. undje:

Diabeti i tipit 2,

Sëm. undjet kardiova skulare,

Sëm. undjet e sistemit tretës,

Mbipesha

SI Të Përgatisni Çajin E Qepës

AgroWeb.org ju udhuezoni të lani të gjithë qepën me ujë të bollshëm për të hequr pesticidet dhe papastërtitë.

Qërojeni qepën dhe mbajeni lëkurën e hollë.

Vendoseni në një kavanoz qelqi dhe sipër hidhni ujë të nxehtë.

Mbajini qepën në ujë të nxehtë për 15 minuta.

Më pas, kullojeni lëngun dhe pijeni përpara se të bini për të fjetur.

Përdorime Të Tjera Të Çajit Të Qepës

AgroWeb.org ju rekomandon që çajin e qepës ta përzieni edhe me xhenxhefil për të luftuar me më efikasitet të ftohurën.

Leave a Reply

Your email address will not be published.