Kjo bimë shëron të gjitha sëmundjet e grave – çdo grua duhet ta dijë këtë

Vrkuta ndrtshe bjihet si Bima e Zonjes është një barishte mrekulli, unike në vetitë e saj, siç dëshmojnë shumë gra.

Lulëzon nga maji deri në gusht në varësi të klimës dhe vilen në kohën e lulëzimit. Pjesët medicinale janë fleta dhe kërcelli me lulen.

Vrkuta shëron:

– menstruacione të dhimbshme,

-rritja e shkarkimit vaginal,

-kuron lloje të ndryshme të infeksioneve,

-ulcerat,

-lehtëson simptomat e menopauzës,

-forcon muskulin e zemrës,

-vepron si diuretik,

-korrigjon pasqyren e gjakut.

Madje korrigjon edhe numrin e gjakut Disa baristë rekomandojnë veçanërisht tek gratë shtatzëna që nga muaji i tretë e më tej.

Çaji Vrkuta i përshtatet mitrës, kështu që zvogëlon shanset për abort të padëshiruar. Shumë gra e konsiderojnë atë barishte mbrojtëse të tyre, sepse konsiderohet si një ilaç universal kundër të gjitha sëmundjeve të femrave. Pini çaj bimor të sapo zgjedhur katër herë në ditë, gllënjkë për gllënjkë, për sëmundje më të rënda.

Rekomandohet gjithashtu për diabetikët, dhe zvogëlon dhimbjen në përdhes dhe reumatizëm. Përveç kësaj, është provuar të jetë një ilaç i shkëlqyeshëm në formën e veshjeve për prerje, pickime dhe plagë të tjera.

Sigurisht, që të ndieni fuqinë shëruese të kësaj bime, duhet të jeni të durueshëm dhe këmbëngulës, sepse duhet të përdoret për një vit pa ndërprerje.

Rekomandohet për infertilitet dhe përdoret më shpesh në kombinim me balsam limoni. Kjo barishte rregullon sekretimin e hormoneve femërore dhe rregullon ciklet menstruale.

Ndihmon edhe me vezoret policistike. Çaji i shelgut gjithashtu mund të pihet gjatë menopauzës, pasi rregullon hormonet dhe simptomat e menopauzës.

Sipas disa studimeve, barishte është gjithashtu efektive kundër kancerit të gjirit, HPV dhe viruseve dhe baktereve të tjera të tilla si staph.

Përdoret gjithashtu për përdorim të jashtëm për shpëlarjen e mukozës.

Ajo gjithashtu punon kundër diarresë në një përzierje me çajrat e tjerë.

ÇAJ VRUKTA

Hidhni një lugë çaji barishte me 200 ml ujë të zier. Lëreni të mbuluar për 10 minuta dhe më pas kullojeni. Pini gllënjkë pas gllënjke. Mjaftojnë 2 filxhanë çaj në ditë, përveç në sëmundje të rënda kur pihen deri në 4 gota në ditë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.