Ky ilaç vret pothuajse të gjitha viruset: Dikur përdorej kundër murtajës dhe sot përdoret si antiseptik

Lexoni për uthullën e katër hajdutëve me erëza dhe barëra, e cila shoqërohet me legjendën se në Mesjetë ai shëroi nga murtaja.

Në parim përbëhet nga uthulla e lagur me urtë, trumzë, livando dhe rozmarinë, si dhe hudhër. Përveç kësaj përzierje themelore, erëza të tjera ose bimë medicinale mund të shtohen në uthull, të tilla si pelini, nenexhiku dhe të ngjashme. Uthulla e katër hajdutëve shitet sot si antiseptik. Lexuesit e NMD mund ta lexojnë këtë legjendë interesante më poshtë.

Uthulla e katër hajdutëve është emëruar pas një ngjarjeje që ndodhi në 1630 në jug të Francës, kur mbretëronte murtaja. Gjatë asaj epidemie të madhe, kur mijëra njerëz vdiqën, jetuan katër hajdutët, të cilët hynë në shtëpitë e të infektuarve dhe plaçkitën të sëmurët dhe të vdekurit.

Edhe pse hajdutët ishin të ekspozuar ndaj infeksionit, ata kurrë nuk u sëmurën. Sidoqoftë, ata u kapën dhe u dënuan me vdekje. Gjykatësit që i dënuan ata ishin mjaft të mençur për të kuptuar se duhet të ketë ndonjë arsye pse këta grabitës nuk u infektuan. Kështu që ata u premtuan hajdutëve se do të faleshin nëse zbulonin sekretin e tyre (sipas disa burimeve, dënimi u riemërua nga trekëmbëshi).

Dhe sigurisht – sekreti ishte te barishtet. Para se të kryenin grabitjen, grabitësit lyen tërë trupin e tyre me uthull të lagur me urtë, trumzë, livando, rozmarinë dhe bimë të tjera.

Dhe kështu, hajdutët mbetën me kokën mbi supe, dhe brezat – receta. Dhe më vonë, pas 100 vjet murtajë në Marsejë, historia e katër grabitësve u ringjall, vetëm hudhra iu shtua recetës së re, e njohur prej kohësh si antiseptik. Kështu që uthulla për katër hajdutët mbeti në listën e ilaçeve deri në shekullin e 19-të.

Kjo recetë ka pësuar shumë ndryshime, përbërësit janë shtuar dhe zbritur, dhe këtu është një shembull i tillë, receta e Dr. Christopher i cili e shkroi atë si një trashëgimi të indianëve amerikanë. Nën të mund të lexoni recetën origjinale e cila është shkruar në Kod

Disa lloje xhenxhefili janë përdorur në atë kohë, kështu që xhenxhefili përfshihet në këtë recetë nga Dr. Christopher.

PERBERESIT E NEVOJSHM:

1-Zingiber zyrtinale-Xhenxhefil
2-Allium sativum-Qepë
3-Armoracia rusticana-Ren

4-Allium cepa-Qepë e kuqe
5-Annuum Capsicum-Piper i nxehte
6-Uthull molle e egër

PROCEDURA:

Të gjithë këta përbërës në sasi të barabarta duhet të piqen në uthullën e mollës së egër.

E njëjta recetë është renditur në librin e Dr. Schultz.

Acidi që rezulton është shumë i fortë dhe shkatërron të gjitha viruset dhe bakteret, ul trigliceridet në më pak se dy javë dhe i gjithë trupi shërohet. Alsoshtë gjithashtu e shkëlqyeshme për të ngrënë. Përdoret me gojë tri herë në ditë në një sasi ditore prej 100 ml, shpërndarë në sasi të barabarta.

Shënim: Pjesë të barabarta të përbërësve përdoren gjithmonë dhe është e rëndësishme t’i vendosni në një kavanoz qelqi, për t’u mbushur me dy të tretat e bimëve. Të gjithë përbërësit duhet të priten imët dhe më pas të hidhen në uthull të egër të mollës, jo të zbutur.

Kavanoza mbyllet, dhe pasi materiali është grumbulluar në të, nëse është e nevojshme, shtohet më shumë material ose më shumë uthull, dhe pastaj nuk hapet deri në fund të maturimit.

Bestshtë më mirë ta lini për tre muaj, por vetëm për një muaj mund të përdoret si një ilaç i fuqishëm. Ruhet në errësirë ​​dhe shkundet disa herë në ditë.

Efektet shihen në vetëm disa ditë. Të gjithë parametrat përmirësohen në vetëm disa javë, dhe është i shkëlqyeshëm kundër astmës dhe bronkitit, viruseve, baktereve. Kombinohet mirë me vajin e rigonit të egër, kështu që së bashku në kombinim nuk ka sëmundje që nuk mund ta kapërcejnë.

RECETA ORIGJINALE E SHKRUAR N IN KODIN FRANC-FARMAKOPOJ, SHKRUAR N IN SHEKULLIN XVIII DHE XIX
56.69 gram të bimëve të mëposhtme dhe pjesëve bimore:
-fletë e Artemisia absinthium (pelin i hidhur),
-listë nga Artemisia pontica,

gjethe e Rosmarinus officinalis (rozmarinë),
fleta e Salvia officinalis (urtë),
-listë nga Mentha x piperita,

fletë e Ruta graveolens (rutvica),
-lule e Lavandula officinalis (livando);

7.65 gramë të:
-Rrënja e Acorus calamus (igirot),
-Lëvorja e kanellës së verës (kanellë),
-karafil (Eugenia caryophyllata),

– arrë muzikore (Myristica fragrans),
(qepë (Alium sativum).

Vendosni të gjithë përbërësit në 3916 gramë acid tartarik. Lëreni për saktësisht 15 ditë, pastaj kullojeni duke e shtrydhur.

Në 56,69 gramë acid acetik të përqendruar (atëherë kimia tashmë e dinte formën e përqendruar), 15 g kamfor treten.

Në atë kohë kamfuri importohej i izoluar nga burimet natyrore. Kamfuri i tretur në acid acetik përzihet me makeratën e marrë nga bimët në acidin tartarik, përzihet mirë dhe filtrohet përmes mëndafshit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *