Limoni i ngrirë..!? Mënyra më e mirë për të konsumuar limonin, ja se si përdoret..!?

Mënyra më e mirë për të konsumuar limonë është që të jenë të ngrirë dhe të hahen lëkurat e tyre.
Mjafton që ti lani mirë, pastaj ti vendosni në një qese të mbyllur dhe ti fusni në ngrirje.

Prisni derisa të ngrihet krejtësisht dhe më pas ndajeni me një prerëse normale që përdoret në gatim. Pas kësaj, lëkurën që keni ndarë mund ta përdorni për çdo lloj ushqimi që dëshironi.

Përbërësit që janë zbuluar në lëkurën e limonit janë qindra herë më të shëndetshëm se Adriamycin, një ilaç që përdoret në kimioterapi.

Por më së shumti njerëzit marrin vetëm pjesën e brendshme të limonit, duke hedhur pjesën më të mirë të saj. Nëse kjo nuk është e mjaftueshme, atëherë duhet të dini se lëkura e limonit rregullon pH në gjak duke promovuar shëndetin optimal.

Gjithashtu ndikojnë në presionin e gjakut dhe kanë efekte kundër depresionit, si dhe eleminojnë frikën e ankthit apo nervozizmit.

Disa Dobi shëndetësore të Limonit

– Përmirëson aktivitetin e trurit, lufton stresin, depresionin, ankthin dhe shton përqëndrimin.

– Limoni përmban 22 lëndë që luftojnë tumoret dhe parandalojnë zhvillimin e qelizave kancerore në trup.

– Lufton infeksionet, sëmundjet që ndodhin për shkak të ftohtit, infeksionet e fytit, kollën, etj.

– Limoni është aktivizues i mrekullueshëm i mëlçisë. Një gotë me limonadë para ngrënies mëngjes bën mrekulli në trupin tuaj.

– Rregullator i sheqerit në gjak, redukton yndyrat, nivelin e kolesterolit dhe triglicerideve në gjak.

– Përmirëson tretjen, redukton toksinat në aparatin tretës, dhe ndihmon aktivitetin e zorrëve.

– Përmirëson shëndetin e sistemit imunitar.

– Hidratues i gjithë trupit.

– I jep trupit energji dhe përmirëson gjëndjen shpirtërore.

– Ndihmon për uljen në peshë.

– Pastrues i trupit nga helmet, nxit urinimin dhe pastron kolitin.

– Nga të mirat e limonit është se ai shton oksigjenin në trup dhe kuron vështirësinë në frymëmarrje.

– Limoni ka veti të forta anti-bakteriale; lëngu i limonit shkatërron malarien, koleren, difterinë, tifon dhe shumë sëmundje të tjera vdekjeprurëse.

– Forcon enët e gjakut, parandalon gjakderdhjen e brëndëshme dhe ul presionin e lartë të gjakut.

– Largon dhimbjen e dhëmbëve , dhe infeksionet e mishrave të dhëmbëve; Para larjes së dhëmbëve shton mbi pastën e dhëmbëve disa pika limoni.

– Ndalon rënien e flokut, forcon rrënjën, largon problemet e flokut me yndyrë.

Shënim!

Limoni konsiderohet shumë i sigurtë, nëse nuk e tepron me përdorimin e tij.

Leave a Reply

Your email address will not be published.