Kuurr nuk mund ti thoni vetes shofer nëse nuk i dini këto marifete

Kuurr nuk mund ti thoni vetes shofer nëse nuk i dini këto marifete

Të jesh një shofer me përvojë nuk do të thotë të dish gjithçka që duhet të dish për veturat.

Të dish të tilla gjëra si: detergjenti i larjes së enëve është në të vërtetë i dobishëm kur pastroni dritaret, se çorapët mund të pengojnë ngrirjen e pastrueseve të xhamave në dimër, ose mënyra më e thjeshtë dhe më e lehtë për të larguar mjegullën e krijuar brenda fenerëve të makinës suaj janë vetëm disa nga truket e dobishme që do të dëshironi te dini.

Për shkak se ne duam zgjidhje të lira dhe të lehta, do t’ju tregojmë disa truke për t’u kujdesur dhe për të ruajtur asistentin tuaj të dashur me katër rrota!

Përdorni butonin e riciklimit kur keni ngecur në trafik për të ricikluar ajrin e ndotur.

Ndoshta një nga butonat më të harruar në pultin e makinës së kujtdo, butoni i riciklimit, në të vërtetë e ka një përdorim, përveç se thjesht të qëndrojë aty në vend.

Në thelb riciklon ajrin brenda makinës tuaj, në vend që ta tërheqë atë nga jashtë. Kjo mund të jetë e dobishme nëse keni ngecur në trafik dhe ajri jashtë është mbushur me tym. Thjesht shtypni butonin e riciklimit për të fikur rrjedhën e ajrit nga jashtë. Ju gjithashtu mund ta bëni këtë gjatë verës për të mbajtur ajrin e brendshëm të freskët.

Kurseni karburantin duke hequr peshën e padëshiruar në makinë.

Ne vemë bast se që të gjithë kanë një mori sendesh që i kanë lënë në bagazh për shekuj! Problemi është që konsumi i karburantit shtohet sa më shumë peshë të ketë në veturë sepse motorit i duhet të djegë më shumë karburant në mënyrë që ta përshpejtojë dhe ta mbajë atë në lëvizje.

Përdorni detergjent për larjen e enëve për të hequr yndyrat nga dritaret.

Detergjenti i larjes së enëve mund të jetë një mënyrë me të vërtetë e mirë dhe e lirë për të pastruar dritaret e makinës tuaj pas vitesh përdorimi. Çdo gjë nga tymi i cigares dhe gjurmët e gishtërinjve, deri tek pështyma e qenve, mund të jetë e vështirë të hiqet në plan afatgjatë, madje edhe me një pastrues të mirë për dritaret.

Thjesht merrni një leckë larëse të lagur dhe të ngrohtë, përdorni pak detergjent për larjen e enëve dhe filloni të pastroni. Më pas, thjesht vazhdoni me procedurën normale të pastrimit të dritareve. Detergjenti i enëve është me të vërtetë i mirë për t’u përdorur për të hequr të gjitha llojet e yndyrës dhe është me të vërtetë i efektshëm nëse aplikohet si një pastrues fillestar për dritaret!

Përdorni një hije të levizshme në xhamin e makinës për të bllokuar diellin.

Ndonjëherë dielli është një dhimbje dhe një rrezik aktual për të gjithë ne drejtuesit. Për fat të mirë, ekziston një mënyrë e lirë dhe e provuar për të zbutur problemin: një hije e levizshme.

Ky truk është përdorur në të vërtetë nga pilotët për vite me radhë, kështu që dobia e tij është provuar pa pushim.

Është e lirë dhe do ta bëjë përvojën tuaj gjatë verës shumë më të mirë dhe më pak stresuese.

Çorape në pastrueset e xhamave

Të lësh shtëpinë herët në mëngjes gjatë dimrit mund të jetë e vështirë, veçanërisht kur të arrini tek vetura juaj dhe të shikoni që pastrueset e xhamave tuaj janë ngrirë.

Një këshillë e dobishme për të mos lejuar që ato të ngrihen gjatë natës është që t’i tërheqini lart dhe t’i mbuloni me çorape të vjetra. Kjo do t’i mbajë ata të mbrojtur nga të gjitha llojet e gjërave, përfshirë borën, akullin, shiun dhe ftohjen ekstreme.

Vendosni makinën tuaj në aplikacionin tuaj GPS për të mbajtur mend se ku keni parkua

Ne të gjithë kemi qenë në një qytet të panjohur ose në një vend gjigant parkimi, dhe BAM! Kemi humbur. Një mënyrë e sigurt për të kujtuar se ku e keni lënë makinën tuaj është të përdorni GPS-in e telefonit tuaj.

Thjesht vendoseni atë në hartë dhe relaksohuni, tani jeni të sigurt dhe nuk duhet të mbani mend saktësisht se ku keni parkuar!

Përdorni një gazetë të lagur për të hequr shenjat e ngjitëses në parakolp.

Këto shenja të afisheve të parakolpit janë një realitet me të cilin jemi përballur të gjithë më parë. Ato janë veçanërisht shqetësuese për pamjen e makinës. Një mënyrë e shpejtë, e lirë dhe e thjeshtë për t’i hequr është të lagni një gazetë me ujë të ngrohtë dhe ta aplikoni atë në zonën e lagur, pastaj lëreni të laget plotësisht deri në pikën që të ngjitet në makinë.

Lëreni të qëndrojë për rreth 10 minuta, në mënyrë që uji të depërtojë në ngjitësin e ngelur. Pastaj, butësisht pastrojeni atë (së bashku me gazetën) me një kartë (si një kartë krediti).

Përsëriteni nëse është e nevojshme, ju garantojmë se do zhduket.

Pastroni fenerët me mjegull me letër zmerile.

Leave a Reply

Your email address will not be published.