Studimi me i ri..! Njerëzit që gërhisin , 3 herë më të rrezikuar nga koron avirusi..!

Një studim i ri, i botuar në Sleep Medicine Review, zbuloi se njerëzit që gërhijnë kanë tre herë më shumë të ngjarë të vdesin nga koronavirusi, veçanërisht nëse pranohen në spital.

Studiuesit nga Universiteti i Warwick analizuan 18 studime të mëparshme në lidhje me apneën e gjumit dhe koronavirusin, duke arritur në përfundimin se “njerëzit që vuajnë nga kjo dhe një gjendje e pakëndshme, e cila nga ana tjetër shkakton gërhitje dhe mbytje kur muskujt e fytit relaksohen dhe bllokojnë përkohësisht rrjedhën e ajrit gjatë gjumit, në rrezik më të lartë të vdekjes nëse shtrohet në spital për shkak të COVID-19, raporton Daily Mail.

Për më tepër, studiuesit deklarojnë se apnea e gjumit është një gjendje më e zakonshme te njerëzit që vuajnë nga diabeti, mbipesha ose presioni i lartë i gjakut, të gjitha këto janë gjendje që thuhet se rrisin rrezikun e komplikimeve ose vdekjes për shkak të infeksionit të koronavirusit, shkruan kp, transmeton lajmi.net.

Por shkencëtarët thonë se përkundër këtij zbulimi, kërkohen kërkime të mëtejshme mbi efektet e apneas dhe virusit COVID-19.

Analiza e studimit u drejtua nga Dr. Michelle Miller, e cila deklaroi se “nuk do të ishte aspak befasuese nëse ndikimi i kësaj gjendje në trajtimin e COVID-19 ishte negativ”.

Ajo inkurajon njerëzit që të jenë të kujdesshëm dhe të ndjekin rekomandimet e stafit profesional, të respektojnë distancat e përcaktuara dhe të testohen për shfaqjen e simptomave të para të infeksionit.

Si përfundim, një nga studimet e analizuara në këtë studim u krye në 1,300 pacientë që vuanin nga apnea dhe si përfundim zbuloi se njerëzit kishin 2.8 herë më shumë gjasa të vdisnin pas shtatë ditësh të kaluara në spital. /Lajmi.net/

Leave a Reply

Your email address will not be published.