Një barishte mahnitëse rritet në vendin tonë – shëron bronkitin dhe pastron katranin e duhanit..!

Fieri i ëmbël, i njohur gjithashtu si “fier i butë”, “fier i butë” ose “rrënjë e butë”, është një bimë në familjen e fierit, që rritet në shkëmbinj dhe në myshk, gjendet në zonat malore.

Fieri i ëmbël përmban saponina që i japin asaj një shije të butë, vajra esencialë, taninet, alkaloidet. Në mjekësinë popullore, përdoret rrënja, e cila korret në shtator / tetor, nga një bimë mbi 2 vjeç.

Kjo barishte është barishte numër 1 kur bëhet fjalë për sëmundjet e frymëmarrjes. Përdoret në bronkit, bronkopneumoni, astmë dhe kollë të thatë.
Kjo barishte përveç që përdoret për një sistem të frymëmarrjes të sëmurë, jep edhe rezultate të shkëlqyera për trajtimin e kollës së duhanit, për pastrimin e mushkërive nga nikotina, dmth pasi të keni lënë cigare. Kjo barishte është aq e fuqishme sa mund të ndihmojë në fazat e hershme të tuberkulozit.

Fieri i ëmbël përdoret gjithashtu në mjekësinë popullore për lloje të ndryshme alergjish, probleme të mëlçisë, sekretim më të mirë të tëmthit, veshkave dhe më shumë. Gjethja përdoret gjithashtu pak më pak, veçanërisht në reumatizëm dhe dhimbje reumatike.

Ndihmon edhe në katara, hap oreksin, shpretkën e fryrë, për të ulur presionin sepse ka efekt diuretik. Përdoret nga jashtë në formën e balsamit ose kompresave për plagët dhe lëkurën e plasaritur.

1. Çaji:

1 lugë gjelle e plotë, futeni në 500 ml ujë të vakët, në mbrëmje. Lerneni të mbuluar për 8 deri në 12 orë, para se të pini, ngroheni pak, kullojeni dhe pini 2-3 gota në ditë, 30 minuta para ngrënies.

2. Çaj për alergji:
50 gram hithër dhe 50 gram fier të ëmbël përzieni. Hidhni 2 lugë të përzierjes me 500 ml ujë të zier, Lerneni të mbuluar për 20-30 minuta, pastaj kullojeni dhe pini 3 gota në ditë. Pini 2 javë pastaj 1 javë pushim.

3. Çaj Broncho (kollë, bronkit)

30 g rrënjë të ëmbël të fierit
30 g urtë
20 g kopër

20 g mustardë të bardhë (mustardin mund te zëvendësohet me xhenxhefil)
10 g trumzë
10 g fletë ëmbëlsirash

Përzieni gjithçka së bashku, pastaj derdhni 2 lugë të përzierjes me 500 ml ujë të zier, Lerneni të mbuluar për 20-30 minuta, pastaj kullojeni dhe pini dy deri në tre gota në ditë për gjysmë ore para se të hani. 7 ditë me 2 ditë pushim.

4. Dush për reumatizëm:
Vendosni 2 deri në 3 duar të freskëta të gjetheve të ëmbla të fierit në një vaskë me ujë të vakët për t’u leshur për 1 orë. Pastaj hyni dhe zhyt trupin aty ku është i lënduar për rreth 20-30 minuta, i shtrirë në vaskë.

Pastaj nuk fshihet por menjëherë shkon në dhomë dhe mbështjell trupin me një jorgan, për të ngrohur trupin dhe për të pushuar për 2 orë. Për një efekt më të mirë, shtrati mund të mbulohet me gjethe fier, sepse gjumi në gjethe fier në mjekësinë popullore thuhet se është një ilaç i shkëlqyeshëm. Banja të tilla bëhen 3 deri në 4 herë në javë.

Nëse është vetëm për një pjesë të vogël, për shembull krahët ose këmbët, atëherë ju mund ta bëni banjën në një pozicion të mbështetur, dmth vetëm për atë pjesë të trupit, për të mos hyrë në vaskë vetëm për një pjesë të vogël.

5. Pastrues i mushkërive nga nikotina (për duhanpirësit)

100 g mjaltë
100 ml lëng limoni
50 g rrënjë e ëmbël e fierit të bluar

100 g bajame të shtypura
100 g taan
100 g arra të shtypura

Përzieni gjithçka së bashku dhe hani 1 lugë gjelle 3 herë në ditë, 30 minuta para ngrënies.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *