Parazitët e zorrëve mund të bëjnë kërdi në trupin tuaj: 4 mënyra për t’i pastruar zorrët..!

Dieta në këtë rast është ilaçi më i mirë!

Prania e parazitëve në zorrë është diçka që është pothuajse e pamundur të zbulohet menjëherë, dhe gjendja mund të bëhet shumë shqetësuese.

Ndoshta të gjithë në një moment të jetës, dhe veçanërisht në fëmijëri, kemi pasur parazitë, dhe as nuk kemi qenë në dijeni të tij, sepse ka ushqime që dëbohen shumë shpejt.

Shumë popuj kanë një traditë të hanë speca djegës, dhe përveç se janë të pasura me përbërës të dobishëm, specat djegës kanë aftësinë të dëbojnë parazitët e padëshiruar nga zorrët tona. Këtu janë 4 ushqimet më të përdorura për pastrimin e parazitëve.

1. Karrotat
Hani dy karota të ziera (ose të pjekura) në stomak bosh. Përveç që heqin qafe parazitët, karotat gjithashtu do t’ju ndihmojnë të përmirësoni shikimin.

2. Lëng i freskët perimesh
Pirja e lëngut të freskët të perimeve ka përfitime të shumta për shëndetin e njeriut, dhe një prej tyre është pastrimi i zorrëve nga parazitët dhe toksinat. Pini lëng karrote, selino, spinaqi dhe kastraveci dhe shpejt do ta zgjidhni këtë problem. Mos harroni të lani perimet mirë paraprakisht.

3. VAJ ulliri
Ky vaj është praktikisht një lubrifikant për sistemin tuaj të tretjes dhe mund të dëbojë parazitët në një periudhë tepër të shkurtër kohe. Bestshtë më mirë të përzieni me gjethe rigoni, kullojeni dhe ta pini këtë përzierje dy herë në ditë. Mund të shtohet edhe pak mjaltë. Kjo metodë do të pastrojë zorrët nga parazitët dhe do të përmirësojë funksionimin e sistemit të tretjes.

4. LUK
EShtë një analgjezik, antibiotik dhe antioksidant i fuqishëm që mund të vrasë parazitët e zorrëve dhe të përmirësojë shëndetin tuaj të përgjithshëm. Më mirë eshte të përzieni disa thelpinj hudhër me vaj susami, ta zieni ngadal dhe ta konsumoni dy herë në ditë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *