Qumështi me Sherebelë do t’ju lirojë nga kolla e vazhdueshme – një recetë që ia vlen të shkruhet!

Qumështi me Sherebelë do t’ju lirojë nga kolla e vazhdueshme – një recetë që ia vlen të shkruhet!

Kollitja është një tkurrje e muskujve të gjoksit, e cila ndihmon trupin të heqë qafe mukusin e tepërt, të akumuluar në bronke dhe që mund të jetë infektiv. Pra, kolla është një lloj ndihmësi i organizmit, i cili ka nevojë për ndihmë. Zgjidhja e këtij problemi mund të jetë sherebela, një barishte jashtëzakonisht medicinale.

PSE NDIHMON SAGIFA NDIHMONI LIRIMIN E SHUM?
Efikasiteti i lartë i kësaj bime shpjegohet me praninë e vajrave thelbësorë në gjethet e saj, të cilat kanë veprim antibakterial dhe anti-inflamator.

Ato gjithashtu përmbajnë shumë acide fosforike, vitamina C, B1, P, taninet. Mjekësia popullore rekomandon përdorimin e pijeve të qumështit me urtë në rast të kollës së thatë.

Një pije e tillë mendohet se zbut një kollë të thatë dhe të fortë, shpërndan mukusin, stimulon dëbimin e saj dhe lehtëson ekspektoratin. Ka veprim antiseptik dhe anti-inflamator dhe kontribuon në shërimin më të shpejtë.

Qumësht me suxhuk kundër kollitjes – recetë
PERBERESIT E NEVOJSHM:

250 ml qumësht
1 lugë gjelle sherebele
1 lugë çaji gjalpë
1 lugë çaji mjaltë
1/2 Lugë çaji shafran i Indisë ose më pak

PROCEDURA:

Vendosni 250 ml qumësht në një enë në zjarr të ngadaltë, pastaj shtoni një lugë gjelle sherebele të thatë.

Sapo qumështi të vlojë, hiqeni menjëherë nga zjarri. Shtoni një lugë çaji gjalpë, mbulojeni dhe lëreni për 15 minuta. Pastaj kullojeni, ëmbëlsoni me mjaltë dhe shtoni pak shafran i Indisë.

Perzieni mirë dhe pijeni te plotë, gjysmë ore para gjumit. Në këtë mënyrë arrihet një natë e qetë, pa një kollë të rëndë. Mund të aplikohet për disa ditë, derisa të ndieni lehtësim dhe dëbim të lehtë të mukusit nga bronket. Pija mund të përdoret nga fëmijët mbi 2-3 vjeç, si dhe të rriturit.

Shënim: Megjithëse kjo recetë është shumë e efektshme në problemet me kollën, vetë mjekët sugjerojnë që sherebela ka një efekt të shkëlqyeshëm ekspektorant, ne ende duhet t’i përmbahemi disa rekomandimeve mjekësore.

Për shembull, kjo pije mund të ndalojë laktacionin, kështu që nuk rekomandohet për nënat gjidhënëse. Njerëzit të cilët janë të prirur për sëmundje të veshkave dhe hipotension gjithashtu duhet të jenë të kujdesshëm.

Ju mund të përgatisni qumësht të urtë pa shafran i Indisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *