Zhvillohet Kudo Nëpër Rrugët E Shqipërisë, Këtë Frut S’duhet Ta Ndani Nga Tavolina, Ju Forcon Imunitetin

Zhvillohet Kudo Nëpër Rrugët E Shqipërisë, Këtë Frut S’duhet Ta Ndani Nga Tavolina, Ju Forcon Imunitetin

Ato janë fruti tipik i stinës së vjeshtës: emri shkencor i tyre është “Castanea vulgaris”. Në realitet ato që hamë zakonisht janë fruti i gështenjës, në ndryshim nga ato që quhen “gështenja kali”, që janë në fakt farat dhe që nuk shiten. Ky frut i shenjtë përmban 200 kalori në çdo 100 gr e 370 nëse produkti është i thatë. Gjysma e frutit është e përbërë nga uji dhe përmban vitaminat C, B1, B2, PP, pak yndyrna, shumë fibra, që shërbejnë për të riekuilibruar florën bakteriale të zorrëve. Ja disa këshilla tipikisht vjeshtore për një ushqim BIO.
PËRFITIMET – E rëndësishme është prezenca e kaliumit, që forcon muskujt dhe gjendrat, përmban cilësi kundra të ftohtit dhe shërben në rast temperature të lartë dhe dhimbje reumatizmale. Përmban edhe fosfor, për të formuar qelizat nervore dhe për riparimin e indeve, sodë për të ndihmuar tretjen e ushqimeve, hekur për të përmirësuar qarkullimin e gjakut squfur për mirëqenien e kockave. Gështenjat nuk këshillohen për ata që vuajnë nga obeziteti, diabeti, koliti dhe patologji të lidhura me veshkat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *