Shurup kunder kollës me gjethe dafine dhe sherebelë, përgatitet vetëm për10 minuta..!

Shurup kunder kollës me gjethe dafine dhe sherebelë, përgatitet vetëm për10 minuta..!

Meqenëse asgjë nuk funksionoi, vendosa ta provoja këtë recetë. Kjo është një recetë e vjetër. Në internet do të gjeni më shumë receta, pak a shumë të gjitha janë të ngjashme, dhe përbërësit kryesorë janë këta të renditur më poshtë:

PERBERESIT E NEVOJSHM:

1 filxhan (200 ml) sheqer, 1 filxhan ujë, 10 gjethe dafine dhe 2 lugë sherebele (barishte e thatë)

PROCEDURA:

Vendosni sheqerin në zjarr dhe ngrohni butë derisa të fillojë të shkrihet. Skuqeni derisa të marrë një ngjyrë karamel, por kini kujdes që të mos digjeni.

Shtoni një filxhan ujë. Mbulojeni dhe gatuajeni derisa të shkrihet sheqeri. Pastaj shtoni gjethen e dafinës dhe sherebelën. Gatuajini për 10 minuta.

Lëreni shurupin të mbuluar në tenxheren në të cilën ishte zier derisa të ftohet. Pastaj kullojeni dhe ruajeni në një shishe ose kavanoz.

Përdorimi: Tri lugë gjelle çdo ditë (një lugë çaji për fëmijë), gjysmë ore para ngrënies.

Shurupi mund të përgatitet edhe pa sherebelë, 5 lugë sheqer dhe 5 gjethe dafine shtohen në 10 lugë ujë, zihen për disa minuta, dhe lihen të ftohen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *