Shurupi për kollën e thatë, astmatikët, duhanpirësit, të rriturit dhe fëmijët – funksionon menjëherë..!

Unë e kam përdorur recetën për një kohë të gjatë dhe e kam marrë nga një gjyshe kur nuk kishte asnjë shpëtim për mua dhe nuk dija si ta ndihmoja veten. Kisha një kollë të thatë dhe të vështirë dhe ishte shumë rraskapitëse.

Tani moti është i ndryshueshëm, gjë që çon në dhimbje të shpeshta të fytit, të cilat zakonisht shoqërohen nga një kollë e thatë aspak e këndshme.

Shurupi është i shkëlqyeshëm për astmatikët kronikë, duhanpirësit, fëmijët dhe të rriturit, kështu që unë e ndaj me të gjithë ju.

PERBERESIT E NEVOJSHM:

200 ml ujë
6 gjethe dafine
1 shkop kanelle

5-6 karafil
1 limon
2 lugë gjelle mjaltë gështenje (mundet dhe tjetër)

PERGADITJA:

Zieni 6 gjethe dafine me një gotë ujë, vendosni një shkop të vogël kanelle, disa karafila, pastaj lëreni të ziejë derisa uji të avullojë dhe të përgjysmohet.

Kur lëngu të arrijë 100 ml, mbulojeni dhe lëreni mënjanë të ftohet për rreth 15 minuta.

Gjatë kësaj kohe, shtrydhni limonin dhe shtoni dy lugë mjaltë gështenjë. Ai është më i miri për mua, por ti mund të zevendesosh atë që ke.

Më pas kullojeni lëngun me gjethet e dafinës dhe përzieni së bashku me lëngun e limonit dhe mjaltin.

Përdorimi: Pijeni gjatë ditës tere dozen. Ky shurup do të qetësojë kollën tuaj dhe do të flini më mirë. Ditën tjetër, nëse është e nevojshme, merrni një dozë tjetër.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *