Çaj me gjethe fiku për bronkit, diabet, ulçera në stomak, ftohje, presion të lartë të gjakut – eliksir i jetës

Mjetet juridike bimore, nëse përdoren në mënyrë korrekte, janë gjithmonë më të sigurta se ilaçet sintetike, dhe për këtë çaj gjethe fiku, të gjithë thonë se funksionon në vetëm disa javë.

Ju mund ta thani vetë gjethen e fikut, thjesht vini gjethe të shëndetshme, lani, kullojini në një leckë të pastër kuzhine, më pas vendosini në një vend të ajrosur dhe thajini në hije me kthesa të herëpashershme.

Çaji i gjetheve të fikut quhet edhe eliksir i jetës, sepse është i pasur me antioksidantë dhe fibra, përmban vitamina A, B1 dhe B2, si dhe minerale: kalcium, hekur, mangan, fosfor, kalium dhe natrium, kështu që nëse vuani nga bronkit, diabet, ulçerë në stomak ose keni presion të lartë të gjakut, ky çaj është ilaçi i duhur për ju.

Megjithëse frutat nuk rekomandohen për diabetikët për shkak të nivelit të lartë të sheqerit, gjethi i fikut është i shëndetshëm dhe i dobishëm për këtë grup njerëzish, sepse ndihmon në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak.

Konsumi i këtij çaji mund të parandalojë diabetin, pasi rrit ndjeshmërinë ndaj insulinës.

Gjethet e fikut rekomandohen veçanërisht për problemet e traktit urinar dhe tretës. Çaji ndihmon në uljen e presionit të lartë të gjakut dhe niveleve të triglicerideve në gjak, gjë që mbron më tej zemrën dhe enët e gjakut.

rregullon nivelet e sheqerit në gjak
-ndihmon në humbjen e peshës
-stabilizon presionin e gjakut
-zvogëlon trigliceridet

– forcon kockat
-ndihmon për sëmundjet e lëkurës
-ndihmon me anemi
– lehtëson shqetësimet me ulcerat e stomakut

-ndalon kapsllëkun
-protoston shëndetin e zemrës dhe enëve të gjakut
-ndihmon me afte

Gjethet e fiqve të gjelbër dhe të zi përdoren si ilaç, ato janë po aq të mira. Përveç se bëjnë çaj prej tyre, gjethet mund të përtypen edhe të freskëta, gjë që është e shkëlqyeshme për ulçerat e stomakut.

Tharja e gjetheve

Gjethet e fikut mund të korren në fund të pranverës, verës ose vjeshtës. Zgjidhni gjethe të shëndetshme dhe të plota të fikut, qërojini dhe renditini bukur në një sipërfaqe të pastër për t’i tharë.

Thatë në hije, në një vend të errët dhe të ajrosur. Ju do të vini re se gjethet janë të thata kur bien në prekje. Për t’i tharë më shpejt, mund t’i copëtoni në copa më të vogla para se t’i thani.

Kur të thahen mirë, thërrmoni gjethet e fikut dhe ruajini në një kavanoz qelqi me kapak.

Çaji me gjethe

Për qëllime shëndetësore, rekomandohet të pini çaj me gjethe fiku çdo ditë për rreth një muaj, dhe më pas të bëni një pushim për disa javë në mënyrë që ri-konsumimi të mund të ketë një efekt po aq të fortë sa herën e parë.

NDIHMONI NE DIABETIN

Hidhni dy lugë çaji gjethe fiku të thata dhe të shtypura me 200 ml ujë të zier. Mbulojeni dhe lëreni për 10-15 minuta. pastaj tendosni. Pini një filxhan çaj me mëngjes çdo mëngjes.

Përtypni mirë 2 gjethe fiku të buta çdo ditë, pastaj gëlltisni ato. Përveç ndihmës me ulcerat, ajo do të freskojë frymën tuaj dhe do të lehtësojë plagët e pakëndshme.

NDIHM PR BRONCHITIS

Zieni 3 gjethe fiku në ujë me pak sheqer të plotë, pastaj pini lëngun. Përveç diabetit, ulçerave, afteve dhe bronkitit, çaji rekomandohet të pihet për një shëndet më të mirë të zemrës, duke ulur presionin e lartë të gjakut, si një ndihmë në trajtimin e kancerit dhe anemisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *