Fytyrë pa puçrra, pika të zeza dhe irritime: Bëni sapun pre majdanozi (Recetë)..!

Sapuni për fytyrën e majdanozit është diçka që do t’ju ndihmojë të çoni fytyrën tuaj në përsosmëri me kujdesin bazë, dhe ai është pastrimi.

Majdanozi për fytyrën është një ilaç i shkëlqyeshëm natyral, veçanërisht nëse vuani nga njollat ​​dhe puçrrat ose dëshironi të zvogëloni rrudhat. Mësoni si të bëni vetë sapunin tuaj për majdanoz për fytyrën tuaj. Më besoni, ai shpejt do të bëhet shoku juaj më i mirë.

Ka shumë debate mes grave nëse sapuni për fytyrën është diçka për t’u përdorur apo jo. Nëse jeni të kujdesshëm se çfarë blini dhe zgjidhni produkte natyrale, atëherë përgjigjja është “po”.

Cilat janë përfitimet e sapunit të majdanozit?
Siguron veprimin e shumë antioksidantëve që zvogëlojnë efektet e dëmshme të rrezeve UV nga Dielli, të cilat janë shkaku kryesor i plakjes së lëkurës.

Përmirëson qarkullimin nën lëkurë, duke çuar në rigjenerimin e qelizave dhe zvogëlimin e rrathëve të errët. Rregullon vlerën e pH të lëkurës dhe parandalon shfaqjen e pikave të zeza dhe akneve.

Ka një efekt anti-inflamator dhe qetëson irritimet e lëkurës së fytyrës nëse i keni. Fitonutrientët kanë veti zbardhuese. Lëkura i thith ato dhe zvogëlon hiperpigmentimin.

PERBERRSIT E NEVOJSHM:

125 ml infuzion i majdanozit
125 ml infuzion të çajit jeshil
20 g qumësht pluhur

20 g bollgur
50 g mjaltë (2 lugë)
60 g sapun glicerinë

PROCEDURA:

Hidhni 2-3 lugë majdanoz të freskët me 125 ml ujë. Lëreni të ziejë, më pas lëreni mënjanë, kullojeni dhe ftohet. Bëni çaj jeshil në të njëjtën mënyrë. Shtoni përbërësit e thatë: bollgur dhe qumësht pluhur dhe mjaltë. Llokoçis me një lugë druri.

Shkrini sapunin e glicerinës në një tas të veçantë, pastaj shtoni pastën e përgatitur më parë. Llokoçis, mbushni format dhe lëreni të ftohet. Kur të jenë të ftohta dhe të forta, hiqni sapunët dhe përdorni rregullisht për të larë fytyrën. Efektet nuk do të vijnë brenda natës, por pas një muaji do të jeni te kënaqur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.