I Thone Receli Mjekesor: Hajeni atë para se të shkoni në shtrat dhe në mëngjes do të zbrazni zorrët..!

I Thone Receli Mjekesor: Hajeni atë para se të shkoni në shtrat dhe në mëngjes do të zbrazni zorrët..!

Ky reçel, përgatitet nga frutat e thata, quhet ndryshe recel spitalor ose mjekësor sepse ndihmon në zbrazjen e zorrëve më lehtë dhe më shpejt. Në ditët e sotme, për shkak të stresit dhe palëvizshmërisë, gjithnjë e më shumë njerëz vuajnë nga kapsllëku.

Përveç aktivitetit të pamjaftueshëm fizik dhe stresit, disa ilaçe, vitamina, hidratimi i pamjaftueshëm mund të jenë shkaku i peristaltikës së dobët dhe gjithashtu mund të ndodhë si nënprodukt i një sëmundjeje tjetër.

Edhe pse shumica nuk i kushtojnë vëmendje, kapsllëku ende duhet të trajtohet, veçanërisht nëse zgjat për një kohë të gjatë. Shumë mjekë thonë se pothuajse të gjitha sëmundjet vijnë nga zorrët, pra nga zbrazja e tyre e parregullt.

Sipas statistikave, pothuajse çdo i dhjeti person ka një problem me jashtëqitjen . Kjo duhet të trajtohet, jo vetëm për shkak të dhimbjes dhe shfaqjes së hemorroideve, por edhe sepse mbetjet e mbetjeve duhet të hiqen nga trupi në mënyrë që të mos helmojnë përsëri gjakun.

Para se të përdorni laksativë agresivë (të cilët janë përdorur deri në ekstrem), së pari provoni mjete natyrale që do të rikthejnë ritmin normal të peristaltikës.

Ky reçel mjekësor, i cili përgatitet shpejt dhe lehtë, eshte ndër mjetet shëruese më të mira natyrore. Sipas përvojave të njerëzve që e kanë provuar, disa lugë janë të mjaftueshme (për disa funksionon dhe vetëm një lugë gjelle).

Një nga përbërësit që ndihmojnë në këtë janë hurmat e çmuara që kanë një gamë të gjerë përfitimesh shëndetësore. Kjo është arsyeja pse ato janë në një shkallë të lartë midis frutave më të shëndetshëm. Ato janë të pasura me fibra natyrale që veprojnë si furçë për pastrimin e zorrëve.

Sheqeri natyror që përmbahet në hurma është një alternativë perfekte ndaj të zakonshmes. Ata treten lehtë dhe ulin urinë. Sipas përbërjes, hurmat janë një tryezë natyrale multivitaminale.

Këto fruta rekomandohen për njerëzit anemikë sepse përmbajnë edhe hekur. 100 g hurma përmbajnë rreth 0,90 hekur, i cili si pjesë e hemoglobinës ndihmon në transportimin e oksigjenit në gjak. Hurmat gjithashtu përmbajnë kalcium, i cili është i mirë për diarrenë. Përveç kësaj, ato ndihmojnë për të rivendosur florën e zorrëve.

PERBERESIT E NEVOJSHM:

1 filxhan hurma
1 filxhan kumbulla të thata
1 filxhan ujë të zier

PERGADITJA:

Pritini hurmat dhe kumbullat në copa më të vogla dhe vendosini në ujë të vluar. Zieni në zjarr mesatar, duke e përzier vazhdimisht, derisa masa të trashet si reçeli.

Ruhet në një vazo qelqi dhe ruhet në frigorifer. Mund ta përdorni në shumë mënyra, të hani disa lugë gjelle të saj në vend të darkës me një gotë ujë, ta shpërndani në një bukë integrale për mëngjes.

Kumbullat e thata janë përdorur për dekada për të zgjidhur vetë këtë problem. Ato janë të pasura me fibra dhe sorbitol, 15 herë më shumë se frutat e tjera.

Leave a Reply

Your email address will not be published.