Ilaci qe pushon dhimbjen e kokes ne periudhe te shkurter. Duhet ti kombinoni vetem 3 perberes..!

Ilaci qe pushon dhimbjen e kokes ne periudhe te shkurter. Duhet ti kombinoni vetem 3 perberes..!

Në listën e sëm. undjeve më të përhapura në botë, dhimbja e kokës dhe migrena renditet e treta.

Kjo sëm. undje nxitet dhe shkaktohet nga probleme të ndryshme.

Lidhur me migrenën, ajo nuk është thjesht një dhimbje e thjeshtë koke.

Ajo është një çrregullim që në shumicën e rasteve është i trashëgueshëm.

Sipas të dhënave një nga produktet më efikase dhe natyrale kundër dhimbjeve të kokës dhe migrenës është xhenxhefili.

Në kombinim me limonin dhe mjaltin, xhenxhefili ka një efekt të fuqishëm qetësues kundër dhimbjeve dhe inflamacionit.

Ai bllokon ndikimin e prostaglandinës, një subst ancë që shkakton migrenë duke nxitur inflamacionin e enëve të gja. kut në tru.

Përpos të tjerave, lëngu i xhenxhefilit është një tonik i shkëlqyer kundër problemeve me tretjen.

Ekspertët rekomandojnë pirjen e rregullt të lëngut të xhenxhefilit për të zbutur shenjat e artritit, osteoartritit dhe reumatizmës.

Si të përgatisni lëngun e xhenxhefilit

Përgatitja e këtij lëngu është gjëja më e thjeshtë që mund të bëni në kuzhinë.

Përbërësit:

5 lugë gjelle me xhenxhefil të freskët të grirë.

750 ml ujë

Lëngu i një gjysmë limoni

2 lugë gjelle me mjaltë

Përgatitja:

Lajeni xhenxhefilin mirë dhe më pas grijeni në rende aq sa të siguroni pesë lugë gjelle.

Më pas vendoseni çajnikun në zjarr dhe kur uji të ketë marrë valë, shtoni xhenxhefilin.

Lëreni të ziejë për 2 minuta dhe më pas hiqeni nga zja rri.

Shtoni lëngun e limonit dhe më pas mjaltin.

Këtë lëng ju mund ta pini të ngrohtë ose ta mbani në frigorifer dhe ta konsumoni të ftohtë.

Sasia e rekomanduar e lëngut është 2 deri në 3 filxhanë çaji në ditë për rreth 15 ditë.

Rastet kur lëngu i xhenxhefilit nuk duhet konsumuar

Sipas informacioneve të AgroWeb.org, njerëzit që vuajnë nga koliti ose disa lloje ulçerash nuk duhet ta konsumojnë lëngun e xhenxhefilit sepse mund të përke qësojë dhimbjet.

Gratë shtatzënë nuk duhet ta pijnë këtë lëng sepse disa prej përbërësve të tij mund të ndërhyjnë në formimin hor. monal të fet usit.

Në këtë rast duhet këshilla e mjekut.

Njerëzit që marrin medikamente kundër diabetit apo për sistemin qarkullues të gja. kut duhet të konsultohen më parë me një mjek,

Leave a Reply

Your email address will not be published.