A keni pirë duhan për më shumë se pesë vjet..? Kjo recetë do t’i shpëtojë mushkëritë tuaja

A keni pirë duhan për më shumë se pesë vjet..? Kjo recetë do t’i shpëtojë mushkëritë tuaja

Ndani me miqtë tuaj!

Nëse keni pirë duhan për më shumë se pesë vjet, ka të ngjarë të vuani nga bronkit kronik i pirjes së duhanit, i cili shoqërohet me një kollë të rëndë.

Mjekësia popullore ofron një zgjidhje të thjeshtë për këtë problem, megjithëse natyrisht, do të ishte mirë që thjesht të ndaloni pirjen e duhanit.

Nëse keni provuar shumë herë dhe akoma nuk mund ta lini duhanin, atëherë përdorni përfitimet e këtij ilaçi natyral për të parandaluar një kollë të rëndë dhe të rëndë.

Ilaçi i kollës është i thjeshtë dhe përbëhet nga qepë, ujë, sheqer i verdhë, shafran i Indisë dhe xhenxhefil.

PERBRRRSIT E NEVOJSHM:

400 g qepë
1 litër ujë
400 g sheqer të verdhë
2 lugë çaji shafran i Indisë
rrënjë e vogël e xhenxhefilit të qëruar

PERGADITJA:

Vendosni ujin së bashku me sheqerin e verdhë në një tas dhe prisni që të vlojë. Pastaj shtoni qepë të qëruara të prera në lagje, dhe pastaj rrënjë xhenxhefili të integruar.

Shtoni shafran i Indisë. Kur përzierja të vlojë, ulni temperaturën.

Kur sasia në tenxhere zvogëlohet në gjysmë, atëherë fikni nxehtësinë. Lëreni të ftohet plotësisht, pastaj kullojeni lëngun dhe ruajeni në një enë qelqi. Ruhet në frigorifer.

Përdorimi: Dy lugë gjelle në mëngjes, në stomak bosh dhe në mbrëmje dy orë pas ngrënies.
Ndani me miqtë tuaj!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *