Shurupi i kollës së thatë, kur ju gërvisht fytin dhe nuk ju lë të flini

Ky shurup që është kundër kollës së thatë (unë e kam marrë recetën shumë kohë më parë, por deri më tani nuk më duhej), kur nuk mund të flini dhe vazhdimisht “gudulisni” fytin tuaj – unë doja ta provoja së pari, dhe pastaj ta botoja.

Domethënë, për shkak të një kollë të thatë nuk mund të flija për disa net. Kam marrë pilula për kollë, por asgjë nuk më ka ndihmuar.

Kur djali im i vogël filloi të vinte kunja veshësh natën që të mos më dëgjonte duke kollitur, vendosa ta bëj këtë shurup dhe ta provoj.

Kollitja nuk mund të zhdukej menjëherë, si një shkop magjik, për të ndaluar menjëherë, por natën e tretë pasi fillova ta përdorja, fjeta i qetë gjithë natën.

Sot është dita e pestë që e pi dhe praktikisht nuk kollitem më. Gjatë ditës do të kollitem pak, por shumë dobët dhe nuk i kushtoj ndonjë rëndësi. Shurupi ka një shije të këndshme, kështu që unë do ta pi të gjithë.

PGRRBRSIT E NEVOJSHM:

200 g sheqer
300 ml ujë
100 g limon
1 lugë gjelle rrënjë marshmallow

1 lugë Sherebele e thatë
1 lugë gjelle lule kamomili të thatë
6 gjethe dafine të vogla
1 lugë gjelle mjaltë

PROCEDURA:

Limoni përgatitet i pari. Nëse nuk mund të gjeni limon organik, atëherë vendosni limonin që keni në një tretësirë ​​ujore me sodë buke. Vendosni një lugë çaji të plotë sodë buke në 300 ml ujë dhe përzieni derisa soda të tretet.

Më pas thithni limonin dhe lëreni të paktën gjysmë ore. Më pas shpëlajeni mirë nën ujë të rrjedhshëm të ftohtë.

Vendosni sheqerin në një tas më të thellë. Vendoseni tiganin në zjarr të ngadaltë dhe trazojeni ngadalë derisa të karamelizohet. Kini kujdes të mos digjeni veten sepse do të jetë e hidhur. Hiqeni nga zjarri, shtoni ujë të valë dhe kthejeni përsëri. Llokoçis në zjarr të ngadaltë derisa karamel të shkrihet.

Pastaj në lëngun e vluar vendosni rrënjë marshmallow, Sherebela, kamomil, dafinë dhe limon të prerë në rrota së bashku me lëvozhgën. Kur përzierja të vlojë, gatuajeni në nxehtësi mesatare, të mbuluar, për 5 minuta. Hiqeni nga nxehtësia dhe lëreni të ftohet.

Shtoni një lugë mjaltë në shurupin e ftohtë dhe trazojeni derisa të tretet mjalti. Ruani shurupin në një shishe qelqi dhe ruajeni në frigorifer. Del rreth 400 ml shurup.

Përdorimi:
Për të rriturit: 3 x 1 lugë gjelle, jo e lidhur me ushqimin, mund të jetë para ose pas ngrënies.

Për fëmijë: 3 x 1 lugë çaji

Shurupi ka një shije shumë të këndshme, pihet derisa të ndjeni përmirësim. Për mua ishte pas ditës së tretë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.