Ky çaj ndihmon në pastrimin e mushkërive në vetëm disa ditë – pini atë të sëmurë dhe të shëndetshëm për parandalim

Një recetë shumë e njohur për një ilaç popullor që të gjithë e ndajnë këto ditë – Çaj për pastrimin e mushkërive nga sekrecionet e trasha dhe parandalimin e koponës.

Ky çaj është bërë nga përbërës që tashmë i keni në kuzhinë, pihet gjatë gjithë ditës dhe pastron mushkëritë për vetëm disa ditë. Për ata që tashmë kanë një provë pozitive, por edhe për të gjithë të tjerët, si parandalim.

Tri koka qepë të kuqe (të qëruara nga rrënjët dhe vetëm lëvorja e sipërme e hequr, d.m.th. së bashku me lëvoren, të prera në çerek) zihen në 2 litra ujë derisa të avullojë gjysma e lëngut. Përafërsisht 1 litër lëng duhet të mbetet.

Lëngu filtrohet dhe shtohet një lugë çaji pluhur shafran i Indisë, një lugë çaji xhenxhefil të integruar ose gjysmë lugë çaji pluhur xhenxhefili të thatë, gjysmë lugë çaji piper i zi i bluar dhe një lugë gjelle vaj fara liri, dhe nëse nuk keni të tillë, mund të përdorni vaj ulliri (i ftohtë, cilësia).

Shkundni mirë (në termos ose shishe) dhe pini gjatë gjithë ditës. Pastrimi nga sekrecionet e trasha mund të bëhet përmes jashtëqitjeve, por gjithashtu mund të nxirret nga sekretimi. Për më tepër, lexoni disa receta të tjera nga mjekësia popullore që mund të ndihmojnë:

Kombinimi i mjaltit dhe qepës ka qenë prej kohësh i njohur si një ilaç natyral jashtëzakonisht efektiv për kollën. Avantazhi i këtyre përbërësve natyralë është se mund t’i merrni në çdo kohë të vitit dhe ka shumë të ngjarë t’i keni tashmë në shtëpi, në kuzhinën tuaj.

Gjithashtu, kur bëni përgatitje nga këta përbërës, ju e dini saktësisht se çfarë keni përdorur në krahasim me përbërësit e blerë dhe disa produkte të tjerë që shpesh përmbajnë konservantë, ngjyra artificiale dhe aromë.

Përbërësit: 1 qepë dhe 2-3 lugë mjaltë natyral.

Procedura: Zgjidhni një qepë të bukur të mesme. Qëroni një kungull, grijeni atë dhe prerë në feta. Vendoseni në një tas më të thellë dhe hidhni mbi të mjaltë.

Mbuloni qepën e copëtuar të mbuluar me mjaltë me një kapak, ose edhe më mirë me fletë metalike dhe lëreni atë brenda natës në temperaturën e dhomës. Të nesërmen kullojeni përzierjen përmes një garze të trashë ose sitë. Shtë një dozë për një ditë.

Konsumi: një lugë shurup çdo dy orë, dhe ndoshta më shpesh. Ndoshta do të ndiheni më lehtë të merrni frymë brenda një kohe të shkurtër dhe së shpejti do të filloni të kolliteni.

MJETR, Qepë dhe limon: Nëse po kërkoni një ilaç natyral për kollën për fëmijë, provoni këtë kombinim i cili ka provuar se është shumë efektiv.

Prisni 250 g qepë të freskët dhe vendoseni në një tas çelik, jo alumini. Shtoni rreth 125 g mjaltë për të mbuluar qepën, pastaj vendoseni në nxehtësi të ulët. Kur mjalti të bëhet i lëngshëm, ulni temperaturën pak më shumë në mënyrë që të nxehet lehtë në mënyrë që përbërësit e qepës të kombinohen me mjaltin.

Nxehtësia mbulohet në mënyrë që përbërësit shërues të mos avullojnë, por të qëndrojnë në shurup. Çdo disa minuta, hiqeni tiganin nga zjarri, përzieni shpejt në mënyrë që të mos digjet, pastaj kthejeni atë.

Kulloni qepën, ruajeni në një kavanoz qelqi dhe ruajeni në frigorifer. Ndërsa shurupi është i vakët, shtoni një lugë gjelle lëng limoni. Konsumoni shurup sa më shpesh që të jetë e nevojshme, por jo më shpesh se çdo gjysmë ore.

Për fëmijë deri në 10 vjeç: 1 lugë çaji, për më të vjetër se 10 vjet doza është 1 lugë gjelle.

Këshillë: Nëse dëshironi, mund të shtoni një lugë çaji hudhër të copëtuar, ose ndoshta një pluhur, në shurup para se ta ngrohni, për të lehtësuar dhimbjen. Pastaj 1 deri 2 lugë elm, të thatë ose pluhur, që qetëson dhimbjen dhe dhimbjen e fytit, 1 deri në 2 lugë xhenxhefil të sapo copëtuar që përmirëson qarkullimin dhe veprimin e përgjithshëm të shurupit dhe 1 deri në 2 lugë rrënjë alte për të qetësuar fytin e irrituar dhe kollitjes.

Sigurohuni që sasia totale e këtyre suplementeve të mos kalojë 2 lugë gjithsej.

Leave a Reply

Your email address will not be published.