Ky është një përzierje e shkëlqyeshme për imunitetin dhe sëmundjet serioze – e bëra 25 vjet më parë kur disa nga përbërësit mezi ishin të disponueshëm

Ky është një përzierje e shkëlqyeshme për imunitetin dhe sëmundjet serioze – e bëra 25 vjet më parë kur disa nga përbërësit mezi ishin të disponueshëm

Kjo është një bombë me vitamina për imunitet, përdoret gjithashtu nga njerëz, trupi i të cilëve është dobësuar për shkak të sëmundjeve të rënda dhe kimioterapisë, për shërimin dhe forcimin e organizmit.

Receta është shumë e vjetër, që nga koha kur ishte shumë e vështirë për të gjetur disa nga përbërësit, por sot është më e lehtë, sepse ushqimet janë lehtësisht të disponueshme dhe mund të blihen në pothuajse çdo dyqan ushqimesh shëndetësore ose supermarkete të pajisura më mirë.

Receta është shumë e lehtë për tu mbajtur mend, sepse gjithçka shkon në 100 gram. Ndoshta nuk është problem nëse lini jashtë ndonjë prej përbërësve nëse jeni alergjik ose nuk e keni gjetur, kryesisht të gjithë janë shumë të shëndetshëm dhe të dobishëm për trupin. Këtu është receta origjinale:

PERBRRRSIT E NEVOJSHM:

100 g arra shqeme, 100 g arra braziliane, 100 g bajame, 100 g fara kungulli, 100 g farë liri, 100 g kumbulla të thata, 100 g fiq të thatë, 100 g aronia të thata, 100 g kajsi të thata, 100 g rrush të thatë, 100 g pluhur poleni, 100 g goji berries, 10 ml pika propolis, 2 limona me lëvore dhe 1 kg mjaltë.

PROCEDURA:

Limonët është më mirë të jenë organikë dhe të pa spërkatur, por nëse nuk i gjeni, lani mirë ato që blini në ujë të ftohtë, fërkojini me sodë buke ose lërini për gjysmë ore në një solucion sodë ose uthull, pastaj shpëlajini mirë.

Blini mjaltë nga një bletar i testuar, ai duhet të jetë natyral dhe cilësor, sepse vetëm ai mjaltë është shërues. Kini kujdes kur zgjidhni, sepse sot shurupi i sheqerit me aromë dhe aditivë të ndryshëm shpesh shitet për t’u dukur si mjaltë.

E njëjta gjë vlen edhe për frutat e thata, rekomandohet të certifikohen, nuk përdoren aditivë, ngjyra dhe kimikate të tjerë në procesin e tharjes. Arrat duhet të kenë erë të freskët dhe krokante, jo “bajate”, sepse nëse skadojnë ose ruhen në mënyrë jo të duhur, atëherë ato janë më të dëmshme sesa të dobishme.

Grini të gjithë përbërësit në një mulli mishi, hanxhar ose blender dhe kur bluani, është mirë që të ndërroni arrat dhe frutat e thata në mënyrë që të mos ngjiten.

Kur grini të gjithë përbërësit dhe përzieni mirë, hidhni 1 kg mjaltë të lëngshëm mbi përzierjen e njëtrajtshme, pastaj trazojeni përsëri që të kombinohen. Ruhet në vazo qelqi dhe ruhet në frigorifer. Konsumoni 1 lugë gjelle në mëngjes. E shkëlqyeshme për imunitetin, kockat dhe energjinë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *