Ky shurup pastron mushkëritë e duhanpirësit dhe largon sekrecionet dhe katranin..!

Ky shurup pastron mushkëritë e duhanpirësit dhe largon sekrecionet dhe katranin..!

Nëse jeni duhanpirës, ​​atëherë kjo recetë është vetëm për ju, megjithëse jo-duhanpirësit gjithashtu mund ta konsumojnë atë. Në fakt, kjo është një recetë shumë e vjetër që gjyshet tona e dinin, kështu që ata gjithmonë e përgatisnin atë në kohë virusesh dhe ftohjeje.

Isshtë përgatitur shumë thjesht, dhe përbërësit janë pothuajse në çdo kuzhinë. Ky shurup largon sekrecionet dhe katranin.

Goodshtë mirë të përgatiteni gjatë dimrit dhe pranverës kur keni një infeksion viral me kollë dhe hundë të zënë.

PERBERESIT E NEVOJSHM:

500 g qepë
500 g sheqer kafe
1.5 litra ujë
2 limona – lëng
7 lugë gjelle mjaltë

PROCEDURA:

Vendosni sheqerin në një zjarr mesatar që të shkrihet dhe të karamelizohet. Llokoçis herë pas here dhe ki kujdes që të mos digjesh.

Kur të merrni një karamel të lehtë, shtoni qepën e qëruar dhe të prerë imët, pastaj përziejeni me një lugë druri për të kulluar lëngjet.

Pas një minutë, shtoni me kujdes ujë, përzieni dhe lëreni të ziejë në nxehtësi mesatare derisa të tretet një e treta e lëngut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *