Largoni të ftohtin në 3 ditë me antibiotikun më të fortë – nëse e merrni para ushqimit, ndikon në fyt dhe mushkëri.

Shumë prej jush tashmë kanë pasur ndonjë përvojë me shafran i Indisë. Disa njerëz e përdorin atë si erëza, por shumë gjithashtu prodhojnë qumësht të artë që është ideal për nyjet dhe shpinë, dhe dikush sapo i pa këto çanta të verdha në dyqane dhe pyeti se për çfarë shërbente.

Por pak e dinë që shafran i Indisë në kombinim me mjaltin është një ilaç natyral shumë i vlefshëm dhe i paçmuar ose dinë për mjaltin e artë, por nuk e konsumojnë si duhet.

Shumë prej jush tashmë kanë pasur ndonjë përvojë me shafran i Indisë. Disa njerëz e përdorin atë si erëza, por shumë gjithashtu prodhojnë qumësht të artë që është ideal për nyje dhe shpinë, dhe disa i kanë parë këto qese të verdha në dyqane dhe kanë menduar se për çfarë shërbejnë.
Ky ilaç natyral ka një efekt të fortë anti-inflamator që jo vetëm shkatërron bakteret shkaktare të sëmundjeve, por gjithashtu stimulon mbrojtjen natyrore.

Ndryshe nga antibiotikët sintetikë, të cilët janë të paketuar në barnatore, ky ilaç nuk ka efekte anësore në mikroflorën e zorrëve. Përkundrazi, konsumimi i shafranit të Indisë dhe mjaltit përmirëson ndjeshëm tretjen dhe rrit aktivitetin e florës së dobishme në zorrët. Literatura e shumta shkencore e dëshmon dhe e konfirmon këtë.

Në mjekësinë tradicionale ky është një ilaç që përdoret zakonisht për ftohjet. Prandaj, në simptomat e para të sëmundjes, menjëherë përgatitni këtë përzierje shëruese të quajtur “Mjalti i Artë”, duke përzier pluhur shafran i Indisë dhe mjaltin.

RECETA
Në simptomat e para të ftohjes, menjëherë përgatitni përzierjen që do të përdorni për 3 ditë. Në 100 g mjaltë shtoni 1 lugë gjelle pluhur shafran i Indisë, përzieni mirë dhe ruani në një enë qelqi. Për thithje më të mirë të shafranit të Indisë, shtoni gjysmë lugë çaji kokosi ose vaj tjetër dhe një majë piper të zi në çdo lugë gjelle me mjaltë të artë.

DOZIMI
Dita 1: çdo 2 orë për gjysmë lugë çaji gjatë gjithë ditës.
Dita 2: gjysmë lugë çaji çdo 3 orë
Dita 3: 3 herë në ditë për gjysmë lugë çaji

Përzierja duhet të shkrihet ngadalë në gojë derisa të tretet plotësisht. Zakonisht, pas 3 ditësh ftohja largohet dhe trupi fillon të rikuperohet.

Por pak e dinë që shafran i Indisë në kombinim me mjaltin është një ilaç natyral shumë i vlefshëm dhe i paçmuar ose dinë për mjaltin e artë, por nuk e konsumojnë si duhet.

Kjo përzierje mund të përdoret në trajtimin kompleks të sëmundjeve të frymëmarrjes, duke konsumuar 1 lugë çaji 3 herë në ditë gjatë gjithë javës. Mund të shtohet në qumësht të ngrohtë ose çaj.

DUHET T TO DINI:
Nëse jeni duke marrë ndonjë ilaç, këshillohuni me mjekun tuaj. Sidomos nëse vuani nga hemofili dhe hipertension, sepse shafran i Indisë hollon gjakun dhe ul presionin e gjakut, dhe mund të ulë nivelet e sheqerit në gjak.

Gjithashtu nuk rekomandohet të konsumohet shafran i Indisë në prani të gurëve të tëmthit ose gurëve të tëmthit, pasi shafran i Indisë shkakton tkurrje të muskujve të fshikëzës së tëmthit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.