lku Ne Boten Tjeter Pasi Lindi Djalin/ Rrëqeth Kunati I 19-Vjeçares Shqiptare: E Mbajti 9 Muaj Në Bark Dhe Se Mori Dot Në Krah, Mjekët Duan T’ia Hedhin Fajin Covid-19

Rrëqeth Kunati I 19-Vjeçares Shqiptare: E Mbajti 9 Muaj Në Bark Dhe Se Mori Dot Në Krah, Mjekët Duan T’ia Hedhin Fajin Covid-19

Ishte data 13 tetor, kur para pak ditesh, humbi jetën në maternitetin e Gjirokastrës 19-vjeçarja, Klediona Muxhaj.Në një lidhje të drejtpërdrejtë me emisionin “Shqipëria Live” bashkëshorti dhe kunati i të ndjerës, Romarjo dhe Klaudio Muxhaj. Ky i fundit u shpreh se ajo e mbajti 9 muaj në bark, i dha gj ak nga gj ak u i saj dhe në fund nuk arriti as ta shikonte dhe as t’i dëgjonte zërin.

“Jemi shumë të bindur se vd e kja e nuses ka ardhur për shkak të neglizhencës. Nëse nuk do të ishte kështu pse mjeku nuk del e flet? Pastaj edhe infermieret japin deklarata të ndryshme”.

Klaudi tregon se kur e kanë dërguar në spital, e kanë kontrolluar dhe u kanë thënë se duhej ta fusnin në oper acion pasi bebi kishte ndryshuar pozicion dhe ajo nuk mund të lindte vetë.

“Lindi nusja në darkë dhe doktori tha se është shumë mirë. Duke kaluar 30 minuta na thanë se mund të hynim për të parë nusen dhe fëmijën. Mami hyri dhe nusja i ka thënë se si ishte djali. Më pas hyra unë dhe i thashë se nesër do shohim djalin. Kur kemi hyrë për ta parë, ajo ishte në gjendje të mirë shëndetësore.

Kunati i të ndjerës shtoi se kanë dashur që t’ia lënë edhe Covid fajin për vd ekj en e nuses.
“Kanë tentuar që thonë se ka ndërruar jetë nga Covid-19. Infermieret kanë ardhur dhe na kanë thënë a ka patur nga këto viruset. Madje kur po e dërgonim për në mort, pamë që nusja ka patur hem orr agji nga veshët”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.