Mish pule me kerri dhe kërpudha në një salcë të bukur Bechamel – dreka është kaq e shijshme – Do ti lëpini gishtat..!

Mish pule me kerri dhe kërpudha në një salcë të bukur Bechamel – dreka është kaq e shijshme – Do ti lëpini gishtat..!

Nëse nuk dini çfarë të përgatitni për drekën e nesërme, këtu është një sugjerim i shkëlqyeshëm i anëtarit tonë të dashur i cili e publikoi atë në recetat e grupit..!

PERBERESIT E NEVOJSHM:

800 g mish të bardhë pule
kerri, erëzat gri, piperi i zi për shije
300 g kërpudha të marinuara

50 g gjalpë
50 g miell
700 ml qumësht

1 arrëmyshk i bluar
2 lugë gjelle Parmezan të integruar
1 lugë mustardë

PROCEDURA:

Lani pmihin nën ujë të rrjedhshëm të ftohtë, kullojeni, pastaj prene në kube të vogla. Marinojeni me erëza të perimeve të thata, pluhur piper i zi dhe pluhur kerri. Përziejeni mirë me lugë ose duart për të mbuluar të gjitha anët.

Eshtë më mirë nëse e keni marinuar mishin në mbrëmje, por është problem ne qofte se e marinoni para se ta skuqni.
Kullojeni kërpudhat e marinuara nga marinata, shpëlajini me ujë të ftohtë dhe shtojini te mishi të skuqen së bashku derisa të skuqen pak.

Përgatisni salcën e besamelit anash: Shkrijeni 50 g gjalpë në një tenxhere në zjarr mesatar, shtoni të njëjtën sasi mielli dhe skuqeni atë për pak kohë, dhe pas disa minutash filloni të shtoni qumësht.

Marinoni për shije dhe gatuajeni besamelën në dendësinë e dëshiruar. Shtoni arrëmyshk të bluar. Pastaj shtoni besamelin në mishin e skuqur me kërpudha, përzieni dhe shtoni 2 lugë parmixhano të integruar dhe 1 lugë mustardë.

Gatuajeni ushqimin edhe për 10 minuta në temperaturë të ulët, duke e perzier vazhdimisht që të mos digjet dhe përbërësit të marrin aromë. Ju bëftë mirë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.