Një ilaç natyral për aneminë, një shtesë imune dhe një shurup per kollën – i bërë nga farat e hithrës..!

Farat e hithrës përdoren si ilaç natyral për njerëzit anemikë dhe të dobët. Hithra e plotë, veçanërisht farat, është ilaçi më i mirë natyral për njerëzit anemikë dhe të dobët, sepse forcon gjakun dhe rrit nivelin e hekurit në gjak. Ju mund ta bëni vetë ilaçin tuaj të anemisë në një mënyrë shumë të thjeshtë.

PERBERESIT E NEVOJSHEM:

500 g mjaltë me cilësi natyrale, 4 limona të mëdhenj, 100 g fara hithre, 300 g arra

PROCEDURA:

Grini farat e hithrës në një blender ose mulli elektrik për kafe dhe bluajini arrat në një mulli arrash. Përzieni mirë farat e hithrës së bashku me arrat e shtypura, pastaj shtoni lëngun e limonit të shtrydhur dhe mjaltin. Llokoçis derisa të bashkohen të gjithë përbërësit. Ruajeni përzierjen në një vazo qelqi dhe ruajeni në frigorifer. Merrni një lugë gjelle çdo mëngjes me stomak bosh.

Limoni është një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës C e cila përmirëson thithjen e hekurit. Hithra është gjithashtu një koncentrat natyral i vitaminave dhe mineraleve. Gjethet e reja të hithrës, për shembull, përmbajnë disa herë më shumë vitaminë C sesa marule ose perime të tjera.

Nëse dëshironi të forconi sistemin imunitar të trupit tuaj, atëherë bëni sistemin imunitar.

Përbërësit e nevojshëm:

1 kg livadh mjaltë natyral, 100 g arra, 100 g bajame, 200 g farë liri, 50 g fara hithre

PROCEDURA:

Grijeni bajamet dhe arrat në një mulli arrash dhe bluajini farat e lirit dhe farat e hithrës në një mulli elektrik për kafe. Pastaj bashkoni të gjithë përbërësit. Shtoni mjaltin, pastaj përzieni mirë derisa të zbutet. Mund të konsumohet disa herë në ditë, një lugë çaji.

Farat e hithrës janë gjithashtu efektive në shurupin natyror të kollës.

PERBERESIT E NEVOJSHEM:

2 qepë të kuqe, 4 arra me lëvore, 20 g fara hithre, 750 g mjaltë natyral

PROCEDURA:

Hiqni vetëm lëkurën e sipërme nga qepa dhe prisni rrënjën. Pastaj prerë kokat në gjysmë. Lani arrat mirë së bashku me lëvozhgën e fortë, dhe pastaj thjesht shtypini ato pak.

Pastaj vendosni qepën, arrat e shtypura dhe farat e hithrës në një litër ujë dhe gatuajeni derisa të mbetet vetëm një e katërta e përzierjes totale. Kulloni dhe kur të jetë i vakët shtoni 750 g mjaltë. Llokoçis dhe pini shurupin disa herë në ditë derisa kolla të qetësohet.

Leave a Reply

Your email address will not be published.