Rexhep Taip Erdogani e shkarkon shefin e Bankës Qendrore pas rënies rekorde të lirës, fajëson “trekëndëshin e dja’llit”

Presidenti i Turqisë, Rexhep Erdogan, e ka shkarkuar nga detyra guvernatorin e Bankës Qendrore, Murat Uysal, pasi vlera e lirës ra në nivel rekord, duke shënuar rënie prej 30 për qind që nga fillimi i këtij viti.

Vendimi për ta zëvendësuar këtë zyrtar u bë përmes një dekreti presidencial dhe u bë publik në gazetën zyrtare në orët e hershme të së shtunës, shkruan The Guardian, transmeton Gazeta Express.
Një dollar amerikan u këmbye me 8.54 lira të premten pasi arriti rekordin e vlerës më të ulët – 8.58, pavarësisht dobësimit të dollarit në kohën kur po vazhdon numërimi i votave në zgjedhjet presidenciale të Shteteve të Bashkuara.

Sidoqoftë, Capital Economics këtë javë paralajmëroi se Turqia është në rrezik që të përballet me një krizë të plotë të valutës, si ajo e vitit 2018, nëse Banka Qendrore nuk cakton politika më të rrepta të valutës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *