Shurup kunder kolles dhe dhimbjeve te fytit..!

Shurup kunder kolles dhe dhimbjeve te fytit..!

Tani eshtë sezoni i ftohjeve, imunitetit të dobësuar, hundës së fryrë, dhimbjes të fytit, kollës, rrjedhjes së hundes..

PERBERESIT E NEVOJSHM:

500 ml ujë
400 g sheqer (mundësisht kafe, por mund të jetë edhe i thjeshtë)
2 limona (pa lëvore)

2 lugë Mëllaga e bardhë
2 lugë lule kamomili

2 lugë sherebela
1 copë xhenxhefil sa një gisht i madh

PROCEDURA:

Qëroni xhenxhefilin, grijeni atë dhe copëtoni imët. Lani limonin mirë dhe qëroni me një pastrues patatesh. Pritini frutat në kater ose më të vogla.

Sillni ujë me sheqer në një çiban, së bashku me limon, Mëllaga e bardhë, kamomil , sherebela dhe xhenxhefil të copëtuar.

Nga momenti kur vlon, zvogëloni temperaturën që të vlojë shumë qetësisht. Lëreni të ziejë për një total prej 45 minutash, pastaj lëreni të ftohet dhe kullohet.

Ruani shurupin që rezulton në një kavanoz qelqi me kapak dhe ruajeni në frigorifer.

Përdorimi: Konsumoni tre herë një lugë gjelle përpara secilit prej vakteve kryesore.

Leave a Reply

Your email address will not be published.